www.soL.org.tr
İskenderun'da ABD'ye uyarı
22 Mayıs 2006, Pazartesi
resim

İSKENDERUN (soL) İskenderun’da 20 Mayıs Cumartesi günü, ABD’nin İskenderun Limanı’nı kullanma girişimleri protesto edildi. Yurtsever Cephe’nin çağrısıyla “İşgalci ABD’yi istemiyoruz” başlığında düzenlenen mitinge Yurtsever Cephe’ye bağlı inisiyatifler ile İnsan Hakları Derneği, Eğitim-Sen İskenderun Şubesi, Halkevleri ve İskenderun Çevre Koruma Derneği destek verdi.

Miting, katılımcıların İskenderun Kanatlı Caddesi’nden Anıt Alanı’na kadar yaptıkları yürüyüşün ardından başladı. İlk konuşmayı Yurtsever Cephe Emekli Askerler İnisiyatifi adına Emekli Yüzbaşı Murat Papuç yaptı. Papuç, mitingden günler önce İskenderun’a gelip İskenderun halkıyla ABD’nin ilçedeki planlarını tartıştıklarını belirterek, İskenderunluların ABD’yi burada istemediklerini söyledi. Emekli Yüzbaşı Papuç, ABD’nin İskenderun’a hiçbir yararının olamayacağını, ekonomik olarak tek katkısının ise açılan genelevler olacağını belirtti.

Mitingin bir diğer konuşmacısı olan İHD İskenderun Şube Başkanı Sadullah Çağlar ise ABD’nin kirli insan hakları sicilini vurguladı. ABD emperyalizminin Vietnam başta olmak üzere pek çok yerde yaptığı katliamları anlatan Çağlar, insan haklarının gerçek savunucusunun her zaman sol olduğunu söyledi.

"İran’a ne dinci ne de savaşçı göndereceğiz"
Mitingte bir konuşma yapan Türkiye Komünist Partisi (TKP) Başkanı Aydemir Güler, “Türkiye’nin emperyalizm tarafından yeniden yapılandırılmaya çalışıldığını ve ülkemizin emperyalizmin emir eri haline getirilmek istendiğini” söyledi. Özellikle Danıştay’a yapılan saldırı ile tırmanan provokasyon dalgasına dikkat çeken Güler, saldırıya karşı düzenlenen eylemlerde “Mollalar İran’a” sloganı atıldığını hatırlattıktan sonra, “Mollalarımızı İran’a göndermeyeceğiz, onlarla burada hesaplaşacağız. İran’a ne dinci ne de savaşçı göndereceğiz. Buradan İran’a gidecek olan dayanışmadır, barış ve kardeşliktir” dedi. Aydemir Güler, konuşmasında ayrıca, Irak savaşından hemen önce limana hukuksuz olarak gelen ABD askerlerine karşı TKP tarafından yapılan protestoyu hatırlatarak, yapılan mitingin İskenderun’da ABD’ye ve işbirlikçilerine ilk uyarı olmadığını söyledi.

Mitingin son bölümünde üniversiteli öğrenciler adına konuşan Ankara Üniversitesi’nden Özge Giritli, yurtsever öğrencilerin ülkenin bağımsızlığı için emperyalizme karşı mücadeleyi yükseltmeye kararlı olduklarını söyledi. Mitingte Grup Kızılırmak, küçük bir konser verdi.

Mitingin ardından ABD’ye deniz üssü olarak tahsis edilmesi planlanan İskenderun Limanı’na doğru kortejler halinde yürüyüşe geçildi. Yürüyüş sırasında “Üslere el konsun, ABD defolsun”, “ABD defol, İskenderun bizimdir”, “NATO’ya, üslere, ABD’ye hayır”, “İskenderun Limanı satılık değil”, “Yankee go home” sloganları atıldı.

İskenderun Limanı’nı önünde İskenderunlu yurtseverlere tekrar seslenen TKP Genel Başkanı Aydemir Güler’in, daha fazla örgütlenme ile İskenderun’a sahip çıkılmasına dönük yeni bir çağrı yapmasıyla etkinlik sona erdi.

 

yazici   mail