www.soL.org.tr
Soros: Gül devriminde aktif rol oynadım
29 Nisan 2007, Pazar

ABD’li spekülatör George Soros malumu ilan etti. Soros Gürcistan’da gerçekleşen "gül devriminde" aktif rol oynadığını ilan etti. Soros’un Yugoslavya, Ukrayna gibi ülkelerdeki bir dizi karşı-devrimci, Batı yanlısı darbenin mimarı olduğu biliniyor.

resim

DIŞ HABERLER ABD'li spekülatör George Soros, Gürcistan'da 2003'te yapılan "gül devriminde" aktif rol oynadığını belirtti.

George Soros Vakfı'nın başkanlığını da yapan Soros, Rusya'nın, "Svaboda" özgürlük radyosuna verdiği demeçte, "Gürcistan'ın gül devriminden sonra yaşadığı ekonomik sıkıntılara rağmen her alanda geliştiğini" kaydetti.

Rusya'nın, Gürcistan'a karşı ekonomik ambargo uyguladığını, enerji hatlarına sabotaj düzenlediğini, doğal gaz vermemekle tehdit ettiğini iddia eden Soros, ancak Gürcü hükümetinin tüm bu zorlukları aşmayı başardığını savundu.

Gürcistan'ın eski Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'nin kendisine karşı haketmediği suçlamalarda bulunduğunu anlatan Soros, "Devrimden önce Şevardnadze ile yolsuzluklarla mücadelede birlikte çalıştım. Ancak Şevardnadze hükümeti, rüşvet ve yolsuzluğu ortadan kaldıramadı. Bunda başarılı olamadı" dedi.

Soros, "gül devrimi" öncesinde ve sonrasında Gürcistan'da aktif rol oynadığını ve maddi destek sağladığını belirterek, ancak bunların çok fazla abartıldığını kaydetti.

George Soros, Gürcistan'da uzun vadede bakıldığındaysa ülkenin kalkınması ve başarılı olabilmesi için yaptığı katkıların görmezlikten gelindiğini ifade etti.

Gürcistan'da 2003'te gerçekleşen "gül devriminde" George Soros'un adı, sağladığı ekonomik destek nedeniyle ön plana çıkmış ve Soros bu girişimin önemli mimarlarından biri olarak görülmüştü.

yazici   mail