www.soL.org.tr
Küba bilimde ışıldıyor
5 Şubat 2008, Salı

Sosyalist Küba, ABD tarafından uygulanan amansız ablukaya karşın, bilimsel gelişmede de Latin Amerika ve Karayipler'de önde yer alan ülkelerden biri olarak yükseliyor.

resim

Havana, 5 Şubat (Prensa Latina) Ulusal Haber Ajansı (AIN), Küba'nın ekonomik olarak etkin olan her 1.000 insan için yüzde 15,3 bilim ve teknoloji işçisiyle Latin Amerika ve Karayipler'de üst sıralarda olduğunu bildirdi.

Bilim, Teknoloji ve Çevre (CITMA) Bakan Yardımcısı America Santos, çoğu nitelikli 74 bin işçinin çalıştığı sektörde gerçekleşen bu oranı "kayda değer" olarak nitelendirdi.

Santos, AIN'e verdiği demeçte uzmanlık kurumlarında çalışan yaklaşık 34 bin bilim insanının ve bilim dallarında da, teknoloji uzmanları dahil 5 bin 400 çalışan olduğunu belirtti.

CITMA Bakanı, Ada'nın Endüstriyel Telif Ofisi'nce desteklenen 257 patent talebi, her 10 bin kişi için 0,84'lük bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Sektör 2007 yılında, ilaç, aşı, tıbbi cihaz, bilişim teknolojisi hizmetleri, kimyasal ve biyoteknolojik tarım ve balıkçılık ürünleri, demir-çelik işleme ve enerji teknolojilerinde de benzer bir başarı kaydetti.

yazici   mail