www.soL.org.tr
Küba İspanya'nın ‘insan hakları' saldırısını kınadı
11 Aralık 2007, Salı

İspanya'daki Küba Büyükelçiliği, İspanya'nın adadaki insan haklarıyla ilgili çarpıtmalarını kınayarak, çok az ülkenin Küba'nın insan hakları alanında elde ettiği kazanımlara ulaşabildiğini ve Küba karşıtlarının insan haklarını ihlal ettiğini vurguladı.

Madrid, 11 Aralık (Prensa Latina) Madrid'deki Küba Büyükelçiliği, İspanya'nın adadaki insan haklarıyla ilgili çarpıtmalarını kınadı.

İspanya'nın Küba Büyükelçiliği, İnsan Hakları Günü'nde yayımladığı bildiriyle Devrim'in düşmanlarının Irak'taki savaşı başlatan ve yüz binlerce masum insanı öldürenlerle aynı kişiler olduğunu vurguladı.

Bildiride, bu kişilerin ABD'nin kendi toprakları dışında var olan en eski askeri üssü olan Guantanamo Körfezi'ndeki donanma üssünde bulunan toplama kampını gizlediği belirtildi.
Düşmanın tüm dünyada CIA'nın işkencelerine ve Küba üzerindeki gizli uçuşlara izin verdiği de ifade edildi.
Bildiri,  Kübalıların insan haklarını tam olarak yerine getirme konusundaki çabalarıyla evrensel ve ayrımcılığa dayanmayan uzun geçmişe sahip siciline de vurgu yaptı.

Bildiride, dünyadaki çok az hükümetin 49 yıllık Devrim boyunca Küba hükümetinin insan hakları konusunda elde ettiği kazanımlara ulaşabildiği kaydedildi.

yazici   mail