www.soL.org.tr
Alkım Kitabevi üyeleri soruyor: 'Taraf'ı nasıl bilirdiniz'
31 Mayıs 2008, Cumartesi

Deniz Gezmiş ve 68 kuşağına karşı akıl almaz yanlışlar eşliğinde değerlendirmelerde bulunan, sol değerlere saldırı niteliğinde yazılar yayınlayan Taraf gazetesine tepkiler sürüyor. Alkım Kitabevi üyeleri yazılardan duydukları rahatsızlığı dillendirmek amacı ile 4 Haziran'da Kadıköy Alkım Kitabevi önünde bir basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor.

resim

soL Taraf Gazetesi'nin son günlerde, sola ve devrimci değerlere saldıran yazılar yayınlanması üzerine Alkım Kitabevi üyeleri duydukları rahatsızlığı hazırladıkları bir metinle kamuoyu ile paylaştı. Kitabevi’nin üyeleri yaptıkları açıklamada, Taraf Gazetesi'nin sahibi olduğunu ya da en azından destekçisi olduğunu bildikleri Alkım Kitabevi’nin artık üyesi olmak istemediklerini ifade ettiler


Deniz Gezmiş ve 68 kuşağına karşı akıl almaz yanlışlar eşliğinde değerlendirmelerde bulunulduğuna dikkat çeken üyeler, bu yazılardan sonra, böyle bir açıklama yapma gereği duyduklarını vurguladılar. Alkım Kitabevi üyelerini ve duyarlı olan herkesin, tepkisini göstermeye çağrıldığı metinde, 4 Haziran 2008 tarihinde saat 13:00'te Kadıköy Alkım Kitabevi önünde buluşularak bir basın açıklaması yapılacağı belirtildi. Üyeler, basın açıklaması ile üyelikten istifa edeceklerini de açıkladılar.

 

Alkım Kitapevi üyeleri tarafından “Taraf’ı Nasıl Bilirdiniz?” başlığı ile kamuoyuna açıklanan metni aşağıda yayınlıyoruzı:

"Son günlerde Taraf gazetesi, bir süredir sütunlarında, sola ve devrimci değerlere karşı bir kampanya başlatmış bulunuyor. Sola ve sol değerlere kin ve nefretle yaklaşan yazılara sütunlarında yer veriyor.

Deniz Gezmiş ve 68 kuşağına karşı akıl almaz yanlışlar eşliğinde değerlendirmelerde bulunuyor. 68 kuşağının anti-emperyalist ve devrimci geleneğine gölge düşürmek istiyor. Sanırız rahatsız oldukları bir şeyler var.

Emperyalizm, ülkemize biçtiği misyonlarını adım adım yerine getirmek için canla başla çalışıyor. Amerikancı, karanlık ve piyasacı AKP, işçi ve emekçi karşıtı yasaları bir bir meclisten geçiriyor, Tuzla'da işçiler ölüyor, yanıbaşımızda Irak'ta işgal devam ediyor, ancak TARAF Gazetesi ne yazık ki bunlar yerine, onurlu bir mücadeleyi geride bırakmış Denizlere ve anti-emperyalistlere saldırmayı tercih ediyor, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına karşı yazılar kaleme alıyor.

Bu durum bizi rahatsız ediyor!

Biz artık niyetin ne olduğunu anlamış bulunuyoruz.

Sola ve sol değerlere yapılan saldırı korosuna şimdi de TARAF Gazetesi de eklenmiş bulunuyor.

Vakit, Yeni Şafak, Zaman gibi bir yayın olacaksa TARAF Gazetesi, kimsenin tuttuğu yok. Ancak net olarak açıklasın, Truva atını kimse oynamasın!

Geçmişimizde varolan bu değerleri, ve bu değerleri bugüne taşıyan Deniz Gezmiş'i ve temsil ettiği anti-emperyalist, bağımsızlıkçı ve devrimci mücadelesini yok etmeyi başaramayacaklardır. Söyledikleri ve yazdıklarının, ülkemizin tarihi ve gerçekliği karşısında hiç bir gerçekliğini olduğunu düşünmüyoruz.

Emperyalizme, gericiliğe karşı verilecek mücadele dün olduğu gibi bugün de ülkemizin en önemli sorunudur. Emin olsunlar ki, Denizler, bu topraklarda umudu besledi ve beslemeye devam edecekler.

Taraf Gazetesi'nde çıkan bu yazılardan sonra düşündük ve TARAF Gazetesi'nin sahibi olduğunu ya da en azından destekçisi olduğunu bildiğimiz ALKIM Kitabevi üyeleri olarak artık ALKIM Kitabevi üyesi olmak istemiyoruz.

ALKIM Kitabevi üyelerini ve duyarlı olan herkesi, tepkilerini göstermeye çağırıyoruz.

04.06.2008 tarihinde saat 13.00 de Kadıköy ALKIM Kitabevi önünde buluşarak yapacağımız basın açıklaması ile üyelikten istifamızı gerçekleştireceğiz.

Not: TARAF gazetesi çalışanlarının bir kısmı bu yayın politikasına tahammül edememiş ve istifa etmişlerdir."

yazici   mail