www.soL.org.tr
Tekel’in yeni patronu fabrikaları kapatıyor
31 Mayıs 2008, Cumartesi

British American Tobacco, Tekgıda-İş Sendikasıyla görüşme yaparak Samsun dışındaki tüm sigara fabrikalarını kapatacağını açıkladı. Sendika Başkanı Mustafa Türkel yasal süreç bitmeden fabrikaları teslim etmeyeceklerini bildirdi.

resim

HABER MERKEZİ Tekel’e ait Sigara Fabrikaları İşletmesi’ni alan British American Tobacco (BAT) Tekgıda-İş Sendikası’na Samsun dışındaki tüm fabrikaları kapatacaklarını bildirdi. Bu gelişme üzerine dün Olağanüstü Başkanlar Kurulu’nu toplayan Tekgıda-İş’in Başkanı Mustafa Türkel toplantı öncesinde yaptığı açıklamada “Tekel işçisi, fabrikalarını yasal süreç bitmeden yer yerinden oynasa teslim etmeyecektir” dedi. Türkel, Tekel’in özelleştirilmesi için yapılan ihalenin iptali yönünde açmış oldukları davaların devam ettiğini kaydetti.

Türk-İş Genel Sekreteri ve Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, BAT’ın Samsun hariç tüm sigara fabrikalarını kapatma kararı aldığını kendilerine ilettiğini söyledi. Şirketle önceki gün bir görüşme yaptıklarını belirten Türkel “Bu yabancı firma bütün fabrikaları, Samsun hariç kapatma kararı almıştır. Türkiye’deki bütün sigara fabrikalarını kapatacaklarını, makineleri de satacaklarını, yerinden sökeceklerini açıkladılar” dedi. Yasal süreç tamamlanmadan fabrikaların kapatılmasına asla izin vermeyeceklerini kaydeden Türkel “Türkiye’de tütüncülüğü, sigara sanayini bitirdiler” dedi. BAT yetkililerine “Fabrikaları birileri size satmış olabilir ancak Tekgıda-İş olarak size bu fabrikaları vermeyeceğiz” dediklerini bildiren Türkel “Biz hukuku savunuyoruz. Yargı süreci bitmeden bu fabrikaları teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

Tekel’in özelleştirilme sürecindeki bu yeni gelişme başta olmak üzere, sendikalar yasası, TİS süreci, Etbalık ve Çaykur’da yürütülen sendikal mücadeleler ve 2008 1 Mayıs’ının da ele alınacağı Tekgıda-İş Başkanlar Kurulu toplantısının sonuç bildirgesinin bugün yayınlanması bekleniyor.

yazici   mail