www.soL.org.tr
'Ben AKP'liyim, Türk-İş olmayacak'
23 Aralık 2007, Pazar

AKP'li olduğunu gizlemeyen Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, "AK Partili olmak ayrı, Türk-İş'i AK Partili yapmak ayrı şeydir. Türk-İş AKP'nin arka bahçesi olmayacak" dedi. Kumlu bütün partilere eşit mesafede durduklarını da iddia etti.

resimHABER MERKEZİ Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “Türk-İş’i AKP’nin arka bahçesi yapmaya kimsenin gücü yetmez” diye konuştu. Kumlu’nun, AKP’li olduğunu vurgulamaktan çekinmemesi dikkat çekti.

“AKP’li olmak ayrı, …”
Kayseri Pınarbaşılılar Derneğinde katıldığı bayramlaşma töreninde gazetecilere açıklamada bulunan Kumlu, bazı köşe yazarlarının, kendisinin Türk-İş Genel Başkanı seçilmesini, “AK Parti bir kaleyi daha fethetti” şeklinde yorumlarını yanıtladı.

İçinde bulundukları durumu “ateşten gömlek giymek” olarak niteleyen Kumlu, Türk-İş’in yıllardır izlediği partiler üstü politikayı izleyip, ülke çıkarlarını göz önünde bulundurarak, işçi hak ve çıkarlarını kollamaya çalışacağını söyledi. Kumlu, şöyle konuştu:

“Ben 8 yıldır Türk-İş'in yönetimindeyim. AK Parti, partiyi kurarken Tes-İş'in salonlarından istifade etti. Biz bu salonlarımızı yalnızca AK Parti’ye değil, her partiye, her demokratik kitle örgütüne veriyoruz. (…) Türk-İş’i AK Parti'nin arka bahçesi yapmaya kimsenin gücü yetmez. Biz partiler üstü politika izlemeye devam edeceğiz. AK Parti’li olmak ayrı, Türk-İş’i AK Parti’li yapmak ayrı şeydir. Herkesin bir dünya görüşü var. Herkes buna saygı duymalıdır. Türk-İş gibi bir konfederasyonun, herhangi bir siyasi partinin arka bahçesi, ön bahçesi gibi değerlendirilmesine üzülüyoruz. Biz her siyasi partiye eşit mesafede uzak ve yakınız. İktidar olanların yanlış yaptıklarında karşısında oluruz, doğru yaptıklarında destekleriz.”

Ayrılma iddiaları
Kumlu, bazı sendikaların Türk-İş’ten ayrılacakları yönündeki iddialara ilişkin de “Bu demokratik bir mücadeledir. ‘Benim dediğim olmadı’ diye teşkilattan ayrılma söz konusu değil. Onlar iktidar olsaydı, Türk-İş’ten biz mi ayrılacaktık? Çoğunluğun verdiği karara herkes saygı duyacak” diye konuştu.

AKP hükümetinin başta emeklilik ve kıdem tazminatları düzenlemeleri olmak üzere birçok başlıkta işçi kazanımlarına yoğun bir saldırı yönelteceği 2008 yılında, Kumlu’nun iddiasının arkasında durup duramayacağı merak konusu.

yazici   mail