www.soL.org.tr
ALBA Bankası için anlaşma yolda
25 Ocak 2008, Cuma

Küba ve Venezuela öncülüğünde kurulan Amerika için Bolivarcı Alternatif'in (ALBA) planladığı, bölgedeki ülkeleri IMF ve Dünya Bankası'nın boyunduruğundan kurtarmayı amaçlayan ALBA Bankası'nın kuruluş sürecinin tamamlanmakta olduğu bildirildi. Kuruluş anlaşması, dün başlayan 6'ıncı ALBA Zirvesi'nde de ele alınıyor.

resim

Caracas, 25 Ocak (Prensa Latina) Venezuela Maliye Bakanı Rafael Isea, dün Amerika için Bolivarcı Alternatif (ALBA) bankasının kurulması için planlanan anlaşmada sürecin yüzde 95 oranında tamamlandığını belirterek, bankanın siyasi düzenlemelere dayalı bir ekonomi örgütü olacağını ifade etti.

6'ıncı ALBA Zirvesi'nde gazetecilere açıklama yapan Isea, bu yeni banka için gereken sermayenin oluşum sürecinin de düzenli bir şekilde işlediğini söyledi.

Anlaşma düzenlendikten sonra ALBA Bakanlar Konseyi'nin onayına, ardından da ALBA üyesi ülkelerin devlet başkanlarının imzasına sunulacak.

Isea, bankanın ALBA'nın siyasi mekanizmasının üzerinde anlaşma sağladığı kurumların gelişmesi konusunda temel işleve sahip bir kurum olacağını belirtti.

ALBA'nın yönetici kadrosuna sahip, ancak siyasi düzenlemelerce desteklenecek bir kurum olması; ayrıca da kalkınma, ekonomik büyüme, ekonomik ve toplumsal gelişme, gelir dağılımındaki eşitsizliğin giderilmesi ve yoksullukla mücadele konularında süreci etkileyecek bir sermaye birikimine sahip olması konusunda görüş birliğine varılmış durumda

Bakan, Dominik'in örgüte katılımının, bir ülkenin diğeri üzerindeki üstünlüğünü dışlayan, Latin Amerika ile Karayipler'de farklı yerlere yönelik arayışın ifadesi olduğunu vurguladı.

Dün teknik düzenlemelerle ilgili toplantılarla ve Toplumsal Hareketler Komisyonu'nun görüşmesiyle başlayan 6'ıncı ALBA Zirvesi, yarın devlet başkanlarının ye da temsilcilerinin katılacağı toplantıyla sona erecek.

yazici   mail