www.soL.org.tr
Edebiyatçılar Çankaya Sofrası'nda
5 Şubat 2008, Salı

Abdullah Gül Çankaya'da düzenlediği yemekte edebiyatçılarla üniversitelerde türbanın serbest bırakılması ve 301. maddeyi görüşerek AKP açılımlarına destek topladı. Yemeğe Adalet Ağaoğlu, Doğan Hızlan, Selim İleri, Elif Şafak, Hilmi Yavuz ve Rasim Özdenören katıldı.

resim

HABER MERKEZİ “Üniversitede özgürlük” adındaki bildiriye imza vererek AKP’ye türban konusunda destek olan liberallere, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün düzenlediği yemeğe katılan edebiyatçılar da katıldı. “Çankaya Sofrası Toplantıları” adıyla düzenlenen yemekte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; Doğan Hızlan, Selim İleri, Adalet Ağaoğlu, Elif Şafak, Rasim Özdenören ve Hilmi Yavuz'u kabul ederek bir süre görüştü. Türban ve 301. madde konularının ağırlıklı olarak görüşüldüğü açıklanan yemekli toplantılara ileride Orhan Pamuk’un da davet edilebileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen’in yaptığı açıklamada, yemekte edebiyatçılara herhangi bir konu sınırlaması veya önceliği şartı getirilmediğini, özellikle sanatın önündeki engellerin görüşüldüğünü ifade etti. Gazetecilerin türban ve 301. madde meselelerine değinilip değinilmediği hakkındaki sorusunu “güncel meseleler görüşüldü” şeklinde yanıtlayan İsen ayrıntı vermekten kaçındı.

Gül türbana destek arıyor, buluyor
Bir televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Doğan Hızlan ise Cumhurbaşkanı Gül’ün güncel meseleler hakkında görüş almak isteğiyle kendilerini davet ettiğini söylediğini belirtti. Hızlan, Gül’ün uluslararası diplomatik görüşmeler için yurtdışında bulunduğu zamanlarda ülkedeki sivil toplum örgütleri ve sanat çevreleriyle de görüştüğünü belirttiğini, bu nedenle kendilerinin Çankaya’ya davet edilmelerinin olağan karşılanması gerektiğini de kaydetti.

Yazar Rasim Özdenören ise toplantı sonrasında yaptığı açıklamada katılımcıların türban meselesi konusunda görüştüklerini belirtti. “Başörtüsüyle ilgili problemin suni bir problem olarak ortaya çıktığı söylendi. Başörtüsü özgürlüğü konusunda herkes mutabık kaldı” diyen Özdenören, katılımcıların ayrıca Gül’den YÖK’ün kapatılmasını talep ettiklerini de dile getirdi.

Gül’ün edebiyatçılar dışında diğer sanat alanları ve değişik meslek gruplarından belirli isimleri bu yemekli toplantılara davet ederek “görüş alacağı” da alınan bilgiler arasında yer alıyor. Gül, AKP’ye türban desteği konusunda toplumun liberal olduğu bilinen çeşitli meslek gruplarını zaman zaman davet ederek bu konuya özel bir mesai ayırıyor.

Pamuk’a yeşil ışık
Nobelli yazar Orhan Pamuk da Gül’ün davet edilecekler listesinde yer alıyor. Dün düzenlenen yemekte konuşulan konulardan biri olduğu belirtilen 301. madde ve özgürlükler meselesi akıllara Orhan Pamuk’un da Çankaya konuğu olup olmayacağını getirmişti. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen bu konuya da açıklık getirerek Orhan Pamuk’un da davet edilebileceğini açıkladı. Böylece hükümetin 301 konusundaki çıkışlarına karşı mesafeli durduğu Orhan Pamuk da Çankaya sofrasından geçerek hükümetle arasındaki mesafeyi kapatma imkanı bulacak.

yazici   mail