www.soL.org.tr
Küba nikel sanayii turizmi geçti
5 Şubat 2008, Salı

Sovyetler Birliği'nin çözülüşünün ardından, ABD ablukasının da etkisiyle zor günler geçiren Küba sanayi sektörü yeniden toparlanıyor. 2007'de nikel sanayii ilk kez adanın yıldız sektörü turizmi geçerek ihracat gelirleri açısından birinci sıraya yerleşti.

resim

Havana, 5 Şubat (Prensa Latina) Küba Temel Sanayi Bakanı Yadira Garcia 2007'de nikel ihracatından elde edilen gelirin turizm gelirlerini aştığını söyledi.

"Trabajadores" adlı haftalık internet sitesinde dün yayımlanan habere göre, dünyadaki en büyük nikel ve kobalt rezervlerinden birine sahip olan Küba.Bu sonuçlara ülkenin kuzeydoğusundaki Holguin vilayetindeki nikel tesislerindeki istikrarlı ve üretken yönetim sayesinde ulaşıldı.

Bakan, bu sektördeki işçiler ve yöneticilerle yaptığı bir toplantı sırasında zengin rezervlerin araştırılmasını, nikelin çıkartılmasında ve işlenmesinde kullanılan emeğin daha verimli kullanılmasını istemişti.

Küba'da ilk kez ihracat gelirleri listesinde birinci sıraya yerleşen nikel üretimi, Nicaro'daki "Rene Ramos Latour" fabrikasına ve Moa'daki "Pedro Sotto Alba" ile "Ernesto Che Guevara" fabrikalarına yoğunlaşıyor.

Garcia'ya göre bakanlığın öncelikleri arasında nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve aynı zamanda maden işlerinden etkilenen bölgelerin ağaçlandırılması ve rehabilitasyonu suretiyle çevrenin korunması bulunuyor.

ABD'nin 1992'de Torricelli Yasası'nın çıkartmasının ardından Küba sanayisi ve iş sermayesi ve yatırımlar için yüksek faizli krediler almak zorunda kalmıştı, bu da yılda ek 4 milyon dolarlık harcamaya neden olmuştu.

yazici   mail