www.soL.org.tr
İngiltere'nin gizli Taliban planı
5 Şubat 2008, Salı

İngiltere'nin Taliban militanlarını eğitmek üzere gizli bir çalışma başlattığı iddiaları Londra'yla Afganistan'daki kukla yönetimin arasını bozdu. Planın ayrıntıları basına sızarken, AB'nin de işin içinde olduğu öğrenildi.

resim

DIŞ HABERLER İşgal altındaki Afganistan'daki kukla hükümet, İngiltere yönetiminin ülkenin güneyinde 2 bin kadar Taliban militanına eğitim vermek için kamp kurmayı planladığını öne sürdü. İngiltere'nin Taliban militanlarını taraf değiştirmeye ikna etme konusunda ne kadar başarılı olacağı belirsizliğini korurken, iktidarı başkent Kabil'le sınırlı olan işbirlikçi Afgan yönetiminin kendisine alternatif üretilmesinden rahatsız olduğu için bu girişimi engellemeye çalıştığı belirtiliyor.

İngiliz hükümetinin Taliban'la görüştüğü ve bu tür planlar yaptığı ilk kez geçen yıl Aralık ayında, Afgan gizli polisinin bir bilgisayar hafıza kartını ele geçirmesiyle açığa çıkarılmış, Afgan hükümeti de İngiliz ajanlarının Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin izni olmaksızın Taliban'la görüştüğünü iddia etmişti.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown ise iddiaları reddederek İngiliz güçleri olarak tek hedeflerinin direnişi yok etmek ve liderlerini etkisizleştirmek olduğunu söylemişti.

İngiliz hükümetinin Karzai yönetiminin söz konusu girişimlerden haberdar olduğunu öne sürmesine karşın, Karzai iki diplomatını direniş güçleri ile görüşme girişimlerine bulaşmakla suçlayarak görevden aldı.

İşgalci ve kuklası arasında gerginlik
Bu gizli eğitim planlarının açığa çıkması ise işgalci ve kuklası arasındaki ilişkinin gerilimini artıran son nokta oldu. Karzai geçen yıl da Paddy Ashdown'un BM görevlisi olarak Kabil'e atanmasını kabul etmemiş ve Helmand'daki kontrolün kaybedilmesine neden olarak İngiliz birliklerini göstermişti.

İşbirlikçi Devlet Başkanı Karzai'nin siyasi danışmanı Sibgitullah Mücadedi'nin Allah'a küfreden gazetecilik öğrencisi Seyit Pervez Kambakaş ve Kabil'de silah satışı yapmakla suçlanan iki İngiliz askerinin ölüm cezasına çarptırılmasını destekleyen bir karar alması ise İngiltere tarafından meydan okuma olarak algılandı.

Bir hükümet kaynağı ise İngilizlerin eğitim kampının uzlaşma sağlanmış Gönüllü Savunma Komiteleri'nin eğitilmesi ile direnişçilere karşı mücadele yürütmek olduğunu bildirdi. Verilen bilgiye göre 1.800 kadar Taliban komutanı ve 200 kadar alt düzey savaşçı bu kamplar direnişe karşı eğitilecek.

AB de işin içinde
Afgan ajanlarca ele geçirilen hafıza kartındaki bilgide üç aşamalı bir plan öngörülüyor. Avrupa Birliği (AB) Barış Oluşturma Programı adlı planın son aşaması olarak düşünülen askeri eğitimi ise AB "Böyle bir program mevcut değil" diyerek reddetti. AB yetkilileri bu konuda ayırdıkları bir fon olmadığını da bildirirken, hafıza kartında eğitim çalışmaları için 125 bin dolarlık bir bütçe ayrıldığı bildiriliyor. Afgan hükümeti yetkilileri bu paranın İngilizler tarafından temin edildiğini iddia ederken, Karzai konunun "ulusal güvenlik meselesi" olduğunu vurguladı.

Kampın yapılması düşünülen yerin Helmand'da Musa Kala'da olması ise Afgan yetkililerinin ayrıca rahatsız olduğu bir durum. Bölgedeki huzursuzluktan İngilizleri sorumlu tutan yetkililer Taliban askerlerinin eğitilmesi için bölgenin uygun olmadığını vurgularken ayrıca İngilizlerin bu işi merkezi hükümeti dikkate almadan yapmasından kaygı duyuluyor.

Eğitim kampıyla ilgili planların ortaya çıkmasıyla İngiliz ajanlarının Taliban'la görüştüğü ve ona para aktardığı iddiaları da artmaya başladı. Kampla ilgili ayrıntılarda direnişçilerin işgal saflarına geçmesinin hedeflendiği bildirilirken eğitimde Taliban askerlerine İngiltere ile direk görüşebilmeleri için uydu telefonları verileceği de ifade ediliyor.

yazici   mail