www.soL.org.tr
Tekirdağ'da ‘ani atamalar' sürüyor
18 Mayıs 2008, Pazar

Gazetemizde 6 Mayıs tarihinde çıkan Çorlu Emniyet Müdürü ataması ile ilgili haberi "internet ortamında yayın yapan haber sitelerinde" ibaresini kullandığı bir açıklama ile "yalanlayan" Tekirdağ Valiliği'nin "sürpriz" atamaları devam ediyor.

resim

soL (Tekirdağ) Tekirdağ Valiliği, 6 Mayıs tarihli soL'da yayımlanan yeni Çorlu Emniyet Müdürü ataması ile ilgili haberimizi yayımladığı bir basın bildirisiyle yalanladı. Bildiri yerel basına dağıtılmakla birlikte, içerikte yer alan "internet ortamında yayın yapan haber sitelerinde" ibaresi anlaşıldığı kadarıyla soL'u hedefliyor. Çünkü, bu gelişme diğer yerel veya ulusal haber sitelerinde yer almamıştı.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bildiride, merkeze çekilen Çorlu eski Emniyet Müdürü Muhittin Sert'in "Veren 06" operasyonu çerçevesinde, suçlulardan birini koruduğu iddiası nedeniyle soruşturulmak amacıyla görevinden alındığı belirtiliyor. Ancak Sert'in görevden alınmasından iki hafta sonra böyle bir gerekçenin açıklanması yerel kamuoyunda pek mantıklı karşılanmadı. Tersine kamuoyunda, Veren 06 operasyonunda istihbaratı sağladığı için Sert`in görevden alındığı görüşü hakim.

Sözü edilen operasyon Çorlu Jandarması tarafından düzenlenmiş, Çorlu Vergi Dairesi Müdürü ve 3 kişi "rüşvet" şuçlamasıyla tutuklanmıştı. Operasyonun polis tarafından değil jandarma tarafından düzenlenmiş olması kuşkuyla karşılanmış ve üstelik bu olayın hemen ardından Çorlu eski Emniyet Müdürü Sert apar topar Valilik emrine çekilmişti.

Unakıtan ilişkisi "hayal mahsulü" imiş...
Valilik bildirisi ayrıca Sert'in atamasıyla Kemal Unakıtan'ın ilişkilendirilmesini "hayal mahsulü" olarak nitelendiriyor. Sert'in ataması, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın bir Cumartesi günü başka bir ildeki programını kesip Tekirdağ Valisi'ni ziyaretinden hemen sonra gerçekleşmişti. Tekirdağ halkı Muhittin Sert'in görevinden alınmasını Unakıtan'ın bu ziyaretine bağlamıştı.

Öte yandan Valilik bildirisinde, yeni Çorlu Emniyet Müdürü Şevket Karaşahin'in, tıpkı Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan gibi "Fethullahçı" olduğu iddialarına ise hiç değinilmiyor.

Bunun yanında Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan'ın "ani" atamalarını sürdürdüğü bildiriliyor. En son, 5 yıldır görev yapan Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Dr. İlyas Çolak, 9 Mayıs Cuma günü aniden görevinden alındı.
Bu Tekirdağ Valisi`nin son bir ay içindeki üçüncü "ani ataması": Şarköy Emniyet Müdürü, Çorlu Emniyet Müdürü ve son olarak Tekirdağ İl Sağlık Müdürü. Bu durum Tekirdağ'da Fetullahçı kadrolaşmanın hızlandığı yorumlarına neden oluyor. Atanan yeni İl Sağlık Müdürü Dr. Uğur Çağlayan ise yeni görevi için yeterlilik konusunda "fazla mütevazı" bulunuyor. Çağlayan daha önce, Tekirdağ Devlet Hastanesi'nin acil servisinde çalışan, bir uzmanlığa sahip olmayan, pratisyen bir hekimdi.

yazici   mail