www.soL.org.tr
Desa işçileri kararlı
30 Mayıs 2008, Cuma

Düzce Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Desa Deri fabrikasında çalışan ve Deri-İş'te örgütlendikleri için işten çıkartılan 40 işçi, direnişi kararlılıkla sürdürüyor. Yurtsever Cephe İşçi Birliği üyeleri dün bir dayanışma ziyareti gerçekleştirdi.

resimsoL (Kocaeli) Düzce Organize sanayi Bölgesi’ndeki fabrika önünde direnişlerini sürdüren DESA işçilerini, Yurtsever Cephe İşçi Birliği (YCİB) Kocaeli Örgütü üyeleri ziyaret etti. İşçilere moral desteği sağlamak ve bundan sonra birlikte atılabilecek adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunmak isteyen YCİB üyelerini, direnişçi işçiler sıcak karşıladı. YCİB adına konuşan Barbaros Tantan, direnişte 30 günün geride kaldığını anımsatarak, “Amacımız, işçilerin gelecek yaşamına sahip çıkmadaki kararlılığına destek sağlamak. Yalnızca bugün değil, direnişin devamı sürecinde yanınızda olup, maddi ve manevi desteğin artması için elimizden geleni yapacağız” dedi. YCİB Kocaeli Yürütmesi’nden Mehmet İnam da, meselenin çözümünün, işçilerin örgütlü ve kararlı biçimde haklarını savunuyor konuma gelmelerinde yattığını söyledi.

Değerlendirme ve teşekkür
Türkiye Deri-İş Sendikası Genel Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreteri Gürsel Menteşe de, DESA direnişine destek veren herkese teşekkür ettiklerini belirterek, “Direniş haklı bir zemindedir. Uzun da sürebilir. Bu yüzden, destek ihtiyacı vardır ve olacaktır” dedi. Menteşe, sendikanın hukukçuları tarafında işe iade davasının da açıldığını ifade edip, hukuki sürecin de takip edildiği bilgisini verdi. İşçiler ise YCİB’nin desteğinin anlamlı olduğunu dile getirdi. Direnişi ziyaret eden YCİB Kocaeli Örgütü üyeleri, işçiler tarafından alkışlarla uğurlandı.

29 Nisan’da çıkarmalar başlayınca direnişe yönelen DESA işçileri, “toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet ettikleri” gerekçesiyle iki kez göz altına alınmışlardı. Gözaltına alınanlar arasında Deri–İş Genel Başkanı Musa Servi de bulunuyordu. İstanbul Sefaköy'e de giden işçiler, Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş merkez binası önünde de eylem yapmıştı.

yazici   mail