www.soL.org.tr
TOKİ iş cinayetlerine temel atıyor
31 Mayıs 2008, Cumartesi

Kocaeli Tabip Odası yöneticileri, yeni işçi sağlığı ve iş güvenliği yasasının, sağlıksız koşullarda işçi çalıştırmaya prim verdiğini, bu nedenle iş kazaları ve can kayıplarının artmasından kaygı duyduklarını söyledi.

resimsoL Kocaeli Tabip Odası Başkanı Dr. Esra Yüksek, Genel Sekreter Aykut Çelik, Yönetim Kurulu üyeleri Gültekin Uzun, Nilay Etiler ve Serkan Yılmaz, kısa süre önce 2 işçinin yaşamını yitirdiği TOKİ’nin Gündoğdu’daki toplu konut alanında inceleme ve açıklama yapmak istedi. Ancak müteahhit Elyapı firması yetkilileri, Tabip Odası yönetimini inşaat alanına sokmadı ve işçilerin oda yöneticileri ile görüşmelerini engelledi. Olay yerine çağırılan jandarma kuvveti, Tabip Odası yöneticileri ile gazetecileri şantiye alanının dışına çıkarttı.

Tesadüf değildir
Tabip Odası Başkanı Esra Yüksek, SSK istatistiklerine dayandırdığı açıklamasında şunları söyledi: “Her yıl 8 bin iş kazası meydana geldiğini, bu kazalarda 1600 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, “Sadece bir yıllık sürede Tuzla Tersanesi’nde 85 can yitirilmiştir. İş kazaları ve işe bağlı hastalıklardan işçiyi korumak ve ölümleri azaltmak yerine, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanı taşeronlara bir sağlık pazarı olarak sunulmaktadır. Bu pazarın sahipleri arasında iktidarın en yüksek kademelerindeki siyasilerin yakınlarının ortağı oldukları bazı sağlık kuruluşlarının ve yeşil sermayenin bulunması da bir tesadüf değildir.”

Sağlıksız koşullarda işçi çalıştırılıyor
Genel Sekreter Aykut Çelik de, şunları söyledi: “Memleketlerinde iş olmadığı, terör olduğu için ekmek umuduyla buralara gelen insanlarımız çok zor koşullarda ve tehlike içinde çalışıyor. Kimi zaman ücretlerini bile tam olarak alamıyor, yeterli beslenemiyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu’na çağrı yapıyoruz, müfettişlerini gönderip çalışma koşullarını incelesinler. Bu insanlar daha ne kadar sömürülecek? Hekimler olarak, bu yasasının önemini hatırlatmak istiyoruz. Yasa işçileri mağdur edecek, müteahhit ve taşeronların ceplerini dolduracaktır.”

yazici   mail