www.soL.org.tr
Acarer grevi 160. gününde
31 Mayıs 2008, Cumartesi

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Acarer fabrikasında 160 gün önce başlatılan grev, Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin kararlılığı sayesinde sürüyor.Yurtsever Cephe İşçi Birliği Kocaeli Örgütü, Nakliyat-İş,Gebze Sendikalar Birliği ve EMEP üyeleri Acarer işçilerine destek ziyareti gerçekleştirdi.

resimHABER MERKEZİ Acarer fabrikasında örgütlü olan DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilerin başlattığı grev 160. günü geride bırakıyor. Grevi ilk günkü kararlılıkla sürdüren işçilere Yurtsever Cephe İşçi Birliği Kocaeli Örgütü, Nakliyat-İş, Gebze Sendikalar Birliği ve EMEP üyeleri destek ziyaretinde bulundu. İşçilerin eş ve çocuklarının da katıldığı ziyarette basına açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şubesi Başkanı Erdoğan Özer, işçi sınıfına yönelik saldırıların her gün biraz daha genişleyerek sürdüğünü söyledi.

İşverene suçlama
Özer, işverenin, Gebze dışındaki işletmelere iş yaptırmaya başladığını ve bu konudaki somut tespitlerin hukuki zemine çekildiğini belirterek, “Hassasiyetimiz sürecek. Ortaya çıkan durumun hem işveren hem de fabrikanın verdiği işi yapanlar açısından ne kadar etik kurallara uyduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. İşverene çağrımız, bu etik olmayan çalışmalarını terk etmesi, yaklaşımımıza olumlu cevap vermesi ve bu sürecin noktalanması için adım atmasıdır. Atılacak adımlara olumlu yaklaşımımız her zaman olduğu gibi yine devam edecektir” diye konuştu.

Yalnız bırakmayacağız
Ziyarete katılan işçi eşleri de, grevin 6. ayına girdiği anımsatmasında bulunarak, bu süreçte eşlerini yalnız bırakmadıklarını, istekler kabul edilene kadar grevin sürmesine destek verdiklerini bildirdi. Ziyarete gidenler ve işçiler, açıklama sonrasında “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Kavgamız ekmek kavgasıdır”, “Yaşasın onurlu grevimiz”, “Kahrolsun ücretli köle düzeni” sloganları attı.

Grev ve dayanışmayı içeren dövizlerin de taşındığı eylemde, "güvenlik gerekçesiyle" çok sayıda polis hazır bekledi.

yazici   mail