www.soL.org.tr
Ankara halkı kobay değildir!
31 Mayıs 2008, Cumartesi

Yurtsever Cephe Ankara Sağlık Emekçileri, insan sağlığı açısından sakıncalı Kızılırmak suyunun 21 gündür kamuoyundan habersizce şehir şebeke içme suyu hattına verilmesini protesto ettiler.

resim

soL (Ankara) Yurtsever Cephe Ankara Sağlık Emekçileri, dün akşam Kızılay Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasında, Kızılırmak suyunun habersiz olarak şebeke hattına pompalanmasının Ankara halkının bugüne dek karşı karşıya kaldığı en büyük skandallardan biri olduğunu vurguladılar. 

“Nazi Almanyası’nda görüldü”
“Deney hayvanlarıyla yapılan deneyler için bile etik kurullardan izin alınmaktadır”, denen açıklamada, Gökçek’in 4 milyondan fazla insanı ilgilendiren bu uygulaması Nazi Almanyası’ndaki muamelelere benzetildi.

Açıklamada ayrıca, Kızılırmak suyunun mevcut teknolojilerle ağır metallerden ve sülfatın sudan arındırılmasının mümkün olmadığı belirtildi ve DSİ’nin de Kızılırmak suyunun kullanımını öngören bir başka projeyi, daha gelişkin arıtım teknolojilerinin geliştirilebileceği ileri bir tarihe ertelediği hatırlatıldı.

Eylem sırasında sık sık “Ankara halkı kobay değildir” sloganı atılırken “Tuzla’da iş kazası, Aksaray’da salgın, Ankara’da zehir: AKP ölüm saçıyor” yazılı dövizler taşındı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek, önceki gün bir basın açıklaması yaparak kente 21 gündür Kızılırmak suyunun verildiğini “Kimse de bunun farkına varmadı, ishal vakaları artmadı” sözleri ile açıklamıştı.

Ancak ishal vakalarının kaynağının Kızılırmak suyu değil, dağıtım sisteminin yetersizliği nedeniyle şebeke suyuna karışan lağım suları olduğu zaten biliniyor. Kızılırmak suyunun tehlikesi ise içinde bulunan ağır metaller, kanserojen maddeler ve sülfattan kaynaklanıyor. Kızılırmak Suyu’nda insan sağlığı açısından hayati riskler barındıran maddeler bulunduğu, pek çok sağlık ve tüketici hakları kuruluşu tarafından yapılan testlerle ortaya konmuş durumda. Bu maddelerin insan vücuduna etkisi anlık olmayıp, yıllara yayılabilecek belirti ve hastalıklarda kendini gösterebiliyor.

Ankaralılar’ın çoğu durumdan bihaber
Basın açıklamasını ilgi ile karşılayan Ankaralılar arasında olaydan haberdar olanlar alkışlara ve sloganlara katılarak eylemi desteklerken, kimi vatandaşların henüz olaydan haberdar olmaması ve gelişmeleri eylem sayesinde öğrenmesi dikkat çekti.

Basın açıklamasını okuyan Prof. Dr. Erhan Nalçacı, Yurtsever Cephe Ankara Sağlık Emekçileri ve Yurtsever Cepheli Mühendislerin bu olayın takipçisi olacağını, ancak bunun yanı sıra yerelliklerde halka ulaşılmasının büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

 

yazici   mail