www.soL.org.tr
Muhalif kanal yayını sürdürecek
21 Haziran 2007, Perşembe

Venezuela’da yayın hakkı yenilenmeyen RCTV, Venezuelalılarla her şekilde iletişime geçmeye devam edeceğini ifade ederek Meksika’dan yayın yapabileceğini açıkladı.

resimDIŞ HABERLER Venezuela'da hükümet tarafından lisans süresi uzatılmayarak kapatılan muhalif televizyon kanalı RCTV, Meksika'dan yayın yapabileceğini açıkladı. Bir süredir düzenledikleri protesto gösterileriyle ülkede muhalifleri harekete geçirmeye çalışan kanalın başkanı Marcel Granier, Venezuelalılara ulaşmak için mümkün olan her yolu kullanacaklarını söyledi.

Kesinleşen herhangi bir anlaşmadan bahsetmese de Meksika televizyonlarında "iyi dostları" olduğunu söyleyen Granier, eski İspanya Devlet Başkanı Jose Maria Aznar'la yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Venezuela içinde ve dışında, kablolu yayın, uydu ve internet kanallarından Venzeuela'ya ulaşmak için her yolu deneyeceklerini ifade etti.

Aznar da, "popülist" olarak tanımladığı Latin Amerika'daki sol hükümetlerin yükselişini "demokrasiye karşı tehdit" olarak nitelendirdi.

2002'de Devlet Başkanı Hugo Chavez'e karşı yapılan başarısız darbe girişimini açıkça destekleyen RCTV yönetimi, kanalın kapatılmasının, "ifade özgürlüğüne aykırı bir karar" olduğunu öne sürüyor. RCTV'nin yerine bir devlet televizyonu kuran Chavez ise RCTV'nin de içinde yer aldığı muhalefetin ifade özgürlüğü adı altında ülkeyi istikrarsızlaştırarak hükümeti zayıflatmayı amaçladığını vurguluyor.

Muhalefetin unuttuğu
Hugo Chavez, hükümetin Simon Bolivar ulusal ekonomi projesine destek olan yatırımcıları kabul ettiği törende yaptığı konuşmada, petrol gelirlerinin gereksiz işler için harcandığını öne süren muhalefetin, petrol gelirleriyle yoksul ülkelere yardım ettiklerini unuttuğunu söyledi. Muhalefeti Venezuela'nın Latin Amerika ve Karayipler'deki ülkelere yaptığı yardımları görmezden gelmekle suçlayan Chavez, muhaliflerin kamulaştırılmadan önce petrol şirketi PDVSA'nın ABD'ye yaptığı petrol satışlarına ve bu ülkenin Venezuela'da yürüttüğü yağmaya değinmekten kaçındığını ifade etti.

Bazı genç Venezuelalıların medyanın dayattığı fikirler yüzünden gerçekleri göremediğini vurgulayan Venezuela lideri, planladıkları ekonomi projesi sayesinde Venezuela'nın enerji alanında dünya gücü olacağını belirterek, bilimsel ve teknolojik çabaların devam edeceğini kaydetti.

yazici   mail