www.soL.org.tr
Küba’nın tarihi zaferi
21 Haziran 2007, Perşembe

BM İnsan Hakları Konseyi Küba’nın insan hakları ihlalleri yapmadığına ve ada üzerinde yapılan incelemelerin durdurulmasına karar verdi. Küba bu kararı tarihi bir zafer olarak nitelendirdi.

resimDIŞ HABERLER Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Küba ve Belarus'ta insan hakları incelemelerine devam etmemeye karar verdi. Küba BM'nin aldığı bu kararı tarihi bir zafer olarak adlandırdı.

ABD'nin siyasi etkisinin çok fazla olduğu BM İnsan Hakları Komisyonu'nun yerine oluşturulan İnsan Hakları Konseyi, İsrail üzerine incelemelere devam etmeye karar verdi. ABD'nin 47 ülkeden oluşan yeni konseyde sadece bir tane gözlemcisi bulunuyor.

Küba Dışişleri Bakanı Felipe Perez Roque, bu olayı "halkımızın adalet için yürüttüğü mücadelede tarihi bir zafer" olarak nitelendirdi. Alınan kararda "ABD'nin politik soykırımı sürdürmek ve şiddetlendirmek için bir mazaret olarak kullandığı Küba karşıtı pratiğinin kendi ablukası ve Küba'ya karşı saldırıları" olduğuna işaret edildi.

Washington'un 45 yıldır sürdürdüğü ambargosu Küba'yla neredeyse tüm ilişkileri ve ticareti kesme politikası güdüyor. ABD ve feshedilmiş komisyon muhalifleri tutuklama ve ifade özgürlüğüne kısıtlamalar getirme dahil sayısız başlıkta Havana'nın insan hakları ihlalleri yaptığını iddia etmişti.

Perez Roque yaptığı açıklamada Küba'nın bedava sağlık bakımı, barınma, eğitim, ulaşım ve toplu gıda desteği gibi geniş ölçekli sosyal hizmetleri vatandaşlarına sağlayarak gelişmiş ülkelerden daha fazla insan haklarına saygı duyduğunu söyledi. Perez ayrıca ABD'nin Guantanamo'daki hapishanede tutuklu olanlara karşı gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerine dikkat çekti.

Küba'ya karşı yapılan haksızlıklar sonunda kabul edildi
Dışişleri Bakanlığı açıklamasında bu kararla BM tarafından Küba'ya karşı yıllardır sürdürülen haksız, ayrımcı faaliyetlerin kabul edildiğini kaydetti. Granma gazetesinde yayımlanan açıklamada bu kararın alınmasında Bağlantısızlar Hareketi ve diğer üçüncü dünya ülkelerinin etkili olduklarına değinildi. Yapılan açıklamada ABD'nin kontrolünde olan eski İnsan Hakları Komisyonu'nun ve Avrupa Birliği'ndeki ABD müttefiki ülkelerin Küba'ya sürekli müdahale ederek ada hakkında asılsız iddialar ortaya attıkları ifade edildi.

Kararın Küba halkı için çok önemli olduğunun kaydedildiği açıklamada Küba'nın diğer ülkelerde de insan haklarının geliştirilmesi konusunda yürüttüğü faaliyetlere değinildi. 42 bin Küba doktoru, öğretmeni, mühendisinin Afrika ülkelerinde haksızlıkların giderilmesi için çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, Küba'da eğitim gören binlerce öğrencinin ve adada tedavi olan farklı ülkelerden gelen yüz binlerce hastanın olduğuna işaret edildi.

Açıklamada kararın Küba'nın çalışmalarının ve Devrimi'nin saygınlığının ve ülkenin herkesin insan hakkını koruyarak daha adil, eşitlikçi ve insancıl bir sistemi yaratmaya çalıştığının tanınması anlamına geldiği ifade edildi.

yazici   mail