www.soL.org.tr
AB ‘sorunsuz’ Anayasa istiyor
21 Haziran 2007, Perşembe

Bugün başlayan AB zirvesinde referandum gerektirmeyen yeni bir Anayasa’nın olanakları ve içeriği tartışılacak. Zirveye Almanya’nın taleplerinin damga vurması bekleniyor. Zirvede Birlik'in karar alma prosedürleriyle ilgili de tartışma yaşanması bekleniyor.

resim

DIŞ HABERLER Brüksel’de bugün başlayan AB zirvesine Anayasa tartışmaları ile karar alma süreçleri ile ilgili düzenlemelerin ağırlığını vermesi bekleniyor. AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları düzeyinde katılacakları zirvede, Fransa ve Hollanda’daki referandumlarla reddedilen Avrupa Anayasası’nın yerine geçecek yeni bir Anayasa’nın nasıl hazırlanacağı tartışılacak.

Hatırlanacağı üzere 2005 yılında Fransa ve Hollanda’da yapılan referandumlar sonucunda “Avrupa Birliği Anayasa Anlaşması” taslağı, bu ülkelerin yurttaşları tarafından az bir farkla reddedilmiş, böylelikle proje rafa kalkmıştı. AB ülkeleri bu kez daha dar kapsamlı ve “referandum gerektirmeyen” bir anayasa hazırlamayı ve bu anayasayı 2 yıl sonra yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesine yetiştirmeyi hedefliyor.

Öte yandan, halen AB dönem başkanlığını yürüten Almanya, yeni hazırlanacak olan anayasanın bir öncekiyle önemli ölçüde aynı içerikte olması gerektiğini savunuyor.

“Büyük devletler” ve Polonya arasında çatlak
Zirvede, Birlik’in karar alma prosedürleriyle ilgili de tartışmalar yaşanması bekleniyor. AB’nin merkez ülkesi konumunda olan Almanya, “ikili çoğunluk” adı verilen sistemi savunuyor. Bu sisteme göre Birlik’in en yüksek karar alma organı olan AB Konseyinde karar alınması için hem üye ülkelerin yüzde 55’inin onayı, hem de AB toplam nüfusunun yüzde 65’inin temsiliyeti gerekli.

Buna karşın “ikili çoğunluk” sisteminin Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi devletlerin ağırlığını arttırdığı genel kabul gören bir gerçek. Polonya ise bir süredir, karar alma süreçlerinde ülke nüfuslarının kareköklerinin alınmasını savunuyor ve bu durumu Anayasa’ya destek vermenin ön koşulu olarak öne sürüyor. Bu durumun zirvedeki en önemli çatlak noktası olacağı tahmin ediliyor.

yazici   mail