www.soL.org.tr
'TÜMTİS Ankara yöneticileri serbest bırakılsın'
5 Şubat 2008, Salı

TÜMTİS Ankara Şube yöneticileri, gözaltına alınmalarının üzerinden 77 gün geçmesine rağmen hâlâ mahkemeye çıkarılmadılar. Tutuklanan yöneticilerin serbest bırakılmaları için TÜMTİS'in topladığı imzalar bir eylemle iletildi. Eyleme Yurtsever Cephe İşçi Birliği temsilcileri de katıldılar.

resimsoL (Ankara) Ankara Güvenpark’ta toplanan Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) işçileri “Çete değil işçiyiz, örgütlüyüz güçlüyüz” sloganlarıyla basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasında, TÜMTİS Ankara Şube yöneticilerinin, gözaltına alınmalarının üzerinden 77 gün geçmesine rağmen hala mahkemeye çıkarılmamaları protesto edildi. Kortejin en önünde ellerinde dövizlerle yürüyen işçi çocukları ve arkalarındaki kararlı kadın işçiler dikkat çekti. Eyleme Yurtsever Cephe İşçi Birliği temsilcileri de katıldılar.

Genel Sekreter Gürel Yılmaz imzalı açıklamada TÜMTİS Ankara yöneticileri için,  “İşverenlerin asılsız suçlamaları nedeniyle 20 Kasım 2007 tarihinde, adresi, işi sabit olmayan mekansız kişiler ya da yasa dışı çete vari örgüt adamları muamelesine tabi tutularak, gece yarıları evleri basılarak, talan edilerek polis tarafından göz altına alınmış ve tutuklanmışlardır” dendi.

Patronların şikayetlerinin kaynağının sendikanın örgütlenme çalışması olduğuna işaret edilen açıklamada, “Açıktır ki sendikal örgütlülüğümüzün dağıtılması ve her türlü haktan yoksun, kayıt dışı çalıştırılan binlerce işçinin köle koşullarından kurtarılmaması, insanca çalışma ve insan onuruna yaraşır yaşam koşullarına kavuşmaması anlamına gelmektedir” denildi.

Açıklamada, patronların “hiçbir kaydı, sigorta ve sosyal güvencesi olmadan, asgari ücret karşılığı günde 14-15 saat çalışan işçiler” istediğine dikkat çekildi. Bugüne kadar silahlı, bıçaklı, sopalı saldırılarda bulunan patronların bu defa sendikayı “yasa dışı çete kurmakla, işverene baskı yapmakla” suçladığı söylendi.

Basın metninin devamında şunlar söylendi:“Şube yöneticilerimize yapılan polisiye uygulamaların ve baskınların; ‘Demokratik Anayasa’ tartışmalarının yapıldığı, ‘Avrupa Birliği Standartlarına Uyum’ iddialarının gündeme ortaya atıldığı koşullarda gerçekleşmesi, bu iddiaların boş sözlerden ibaret olduğunun göstergesidir. Grevci Haber-İş üyelerine yönelik saldırı ve tutuklamalar, işkolu ayrımı olmaksızın her örgütlenme girişimine karşı yaşanan işten atmalar, grev yasaklamalar, işleri ve işyerleri için direnen işçilere gaz bombalı, panzerli, joplu müdahaleler ve yöneticilerimizin tutuklanması, sendikal örgütlenme hakkına başlatılan saldırıların giderek artacağının göstergesidir.”

Gizlilik kararı nedeniyle dosyanın incelenmesine izin verilmediği ve savunma hakkının çiğnendiğine dikkat çekildi. Ayrıca açıklamada, “Tutuklanan yöneticilerimiz haklarında bugüne kadar dava açılmamış olması, adil yargılama hakkının açık bir ihlalidir. Bu nedenle yöneticilerimizin en kısa zamanda hakim önüne çıkarılmaları ve serbest bırakılmalarını istiyoruz” çağrısında bulunuldu.

soL gazetesinin görüştüğü Ankara Şube Denetim Kurulu Başkanı Candan Genç, amacın “korsan işçi çalıştırmak” olduğunu söyledi. Patronların şaibeli olduğuna işaret eden Ankara Şube Disiplin Kurulu Başkanı Mehmet Beyazkılınç ise, dava açan patronlardan birinin işçinin tazminatını ve maaşını vermeden ortadan kaybolduğunu anlattı.

yazici   mail