www.soL.org.tr
Serbest sömürü bölgeleri
5 Şubat 2008, Salı

Türkiye’deki serbest bölgelerde işçiler sosyal güvenceden yoksun düşük ücretle çalıştırılırken, pek çok teşvikten yararlanan serbest ticaret bölgelerinde iş yapanlar büyük miktarda kâr elde ediyor.

resim

HABER MERKEZİ Türkiye’de serbest bölgeler iş güvenliği ve güvencesinin olmadığı yerlerin başında geliyor. Bununla birlikte serbest bölgelerdeki iş hacminin ve gelirin büyüklüğü dikkat çekiyor. İşçiler çoğu zaman ücretlerini zamanında alamıyor, düşük ücretle sigortasız çalıştırılıyor

2007 yılında ticaret hacmi, yüzde 3,1 artarak 24 milyar 573 milyon 445 bin doları buldu. İşçilerin çok ucuza çalıştırıldığı, ayrıca pek çok teşvikten yararlanılan serbest bölgeler patronlara büyük kâr fırsatları sunuyor.Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerine göre, İstanbul Deri Serbest Bölgesi’nde 6,3 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirilirken, Ege Serbest Bölgesi’nde 4,1 milyar dolarlık, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda (İstanbul-AHL) ise 3,6 milyar dolarlık ticaret yapıldı.Geçen yılın aynı döneminde ise, İstanbul Deri Serbest Bölgesi’nde 6,9 milyar dolarlık, Ege Serbest Bölgesi’nde 4 milyar dolarlık, İstanbul-AHL’de de 3,2 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirilmişti.Mersin Serbest Bölgesi’nde yüzde 35,7 artış ile 2,6 milyar dolarlık ticaret yapılırken, İstanbul Trakya Serbest Bölgesi’nde yüzde 6,3 gerileme ile 2,3 milyar dolarlık, Bursa Serbest Bölgesi’nde yüzde 16,3 gerileme ile 1,6 milyar dolarlık ticaret yapıldı. 2007 yılında en az ticaretin yapıldığı 3 serbest bölge ise Mardin, Rize ve Trabzon Serbest Bölgeleri oldu.

yazici   mail