www.soL.org.tr
Venezuela'da değişim 1992'de başlamıştı
5 Şubat 2008, Salı

Venezuela'da iktidara gelen asker kökenli sosyalist Hugo Chavez'in mücadelesi tam 16 yıl önce başlamıştı. Dönemin hükümetine karşı halkla birlikte harekete geçen askerler hareketinin yıldönümü başkent Caracas'ta kutlandı.

resim

Caracas, 5 Şubat (Prensa Latina) Devlet Başkanı Hugo Chavez tarafından desteklenen Venezuela devrimci projesi 4 Şubat 1992'deki sivil-asker hareketi ile başlamıştı.

Hareketin 16'ncı yıldönümünde Chavez'in kendisi tarafından ortaya konan devrimi tüm cephelerde yeniden gözlemlemek, düzeltmek ve canlandırmak için "Üç R" stratejisiyle kutlandı.

Uzmanlara göre Carlo Andres Perez hükümetine yönelik başkaldırıya neden olan gelişmeler baskı, yozlaşma ve dokunulmazlıkla karakterize olmuş bir rejime duyulan öfkenin patlamasıyla sonuçlandı.

Ayrıca geleneksel partilerde bu sürece dahil olarak toplumu manipüle etti ve Venezuela'da bir hayal kırıklığı havası yarattı.

Tüm bu gelişmeler Silahlı Kuvvetler'den bir grup genç subayın ve askerin halkı geri dönülmeyecek bir yola sokan hükümete karşı ayaklanmasına neden oldu.

Ülkenin özellikle başkenti olmak üzere ana şehirlerinde sonuçları ön görülemeyen askeri eylemler gerçekleşmiş, Yarbay Hugo Chavez daha fazla kayıp vermemek için silahlarını teslim etme kararı almıştı.

Bu hareketle Chavez ve onun destekçileri adalet, katılım ve eşitlik içeren bir demokrasi kurmak için gerekli olan değişikliğin önemini anlamıştı.

yazici   mail