www.soL.org.tr
Morales: Sorun kapitalizmin kendisi
18 Mayıs 2008, Pazar

Peru'nun başkenti Lima'da 5'inci Latin Amerika-Karayipler-Avrupa Birliği Zirvesi'ne paralel olarak düzenlenen Sosyal Zirve'nin kapanış toplantısında konuşan Bolivya'nın sosyalist lideri Evo Morales, neoliberalizme ve kapitalizme karşı set çekmek gerektiğini söyledi.

resim

Lima, 18 Mayıs (Preansa Latina) Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Latin Amerika halklarının yoksulluğu, dışlanmayı ve çevre kirliliğini ortadan kaldırmak için neoliberalizmi ve kapitalizmi yenmek zorunda olduklarını söyledi.

Morales bu uyarıları önceki gün, Latin Amerika-Avrupa liderler toplantısına paralel olarak gerçekleştirilen ve sağcı kesimlerin hükümeti zayıflatma girişimlerine karşı Bolivya'yla dayanışma etkinliğine dönüşen, Sosyal Zirve'nin kapanışındaki kitlesel toplantıda dile getirdi.

Lima'daki 5'inci Latin Amerika-Karayipler-Avrupa Birliği Zirvesi'nde tartışılan ana konulara gönderme yapan Morales, "Bu felaketleri yok etmek ve adaleti tesis etmek için neoliberal modele ve kapitalizme karşı set çekmek zorundayız" dedi.

Morales, toplumsal örgütlerle sol partilerin birleşmesi gerektiğini ve halkın onurlu, açık, taban çalışmasıyla ve fedakarlıkla kurtuluşunu elde etmek için örgütlenmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

Morales'in konuşması, özellikle Küba lideri Fidel Catsro'ya selamlarını ve iyi dileklerini ilettiği sırada, Lima şehir merkezindeki Dos de Mayo Meydanı'nda toplanan halk tarafından defalarca alkışlandı.

yazici   mail