www.soL.org.tr
Srebrenica için yeni kavga
Jürgen Elsässer 21 Nisan 2007, Cumartesi

İki mahkemenin verdiği karar Batı propagandasına uyum göstermiyor.

Bu sene Kosova’nın nihai statüsüne karar verileceği için, başka bölgelerde de gerilimler artıyor. Bir örnek: Eğer Kosova Sırbistan’dan koparılabiliyorsa, Republika Srpska’nın (Sırp Cumhuriyeti) Bosna-Hersek’ten ayrılmasına neden izin verilmesin ki?

Bu ihtimalin önüne bir set çekmek için, Batı’nın saldırgan güçleri ve Bosna-Hersek’in diğer “entitesini” oluşturan Boşnak-Hırvat Federasyonu birkaç yıldan beri sürekli olarak Republika Srpska’nın dağıtılmasını ve merkezi bir devlet içinde erimesini talep ediyorlar. Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Müslüman üyesi Haris Silaijdzic icin zaten bu Sırp Cumhuriyeti tarafından “Sırpların yaptığı soykırımın bir sonucu olarak” tarihsel adaletin yerine gelmesi için yapılmalı. Ancak iki yeni yargı kararı bu doktrine darbe vurdu.

Salı günü Belgrad’taki bir mahkeme dört Sırp milisi beş yıl ile yirmi yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı. Paramiliter “Akrepler” birliğine mensup sanıklar 1995 yılı yazında altı Müslüman esiri öldürmekten suçlu bulundular. Yargıç, sivil halka karşı savaş suçu işlendiğini açıkladı ancak “soykırım” ya da “insanlığa karşı suç” gibi Silajdzic’in Republika Srpska aleyhine kullanabileceği terimleri kullanmaktan kaçındı.

“Akrepler” tarafından altı kişinin öldürüldüğü video 2005 yılı yazında ortaya çıktığında, Batı hemen bu görüntülerin Srebrenica’da 8000 Müslümanın öldürülerek gerçekleştirilen sözde soykırımın tartışma götürmez delili olduğunu söyledi – örneğin İngiliz Observer gazetesi-. Ancak mekansal ya da zamansal olarak bu dört hükümlünün Srebrenica için şu an işleyen süreç ile hiç bir ilgileri olmadığı ortaya çıktı.

Silajdzic, Belgrad’taki yargıcın kendi isteği doğrultusunda bir karar vermesini beklemiyordu doğal olarak. Ancak Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nın Şubat ayı sonunda vermiş olduğu karar Silajdzic için mutlaka sarsıcı bir karar olmuştur. Bosna-Hersek, Sırp devletini Müslümanlara soykırım yaptığı gerekçesiyle şikayet etmişti. Lahey Adalet Divanı adil bir karar verdi: 1992 ila 1995 yılları arasında süren savaşta Srebrenica dışında soykırım gerçekleşmemiştir ve Belgrad yönetimi bu soykırımdan sorumlu tutulamaz.

Karar mantıksızca Srebrenica mitine sıkı sıkıya bağlı olsa da Silajdzic’in Sırbistan’dan tazminat istemesinin önünü keserken, verilen bu karardan sonra Republika Srpska’nın dağıtılması talebini öne sürmek “imkansız hale geliyordu” (Neue Zürcher Zeitung). Bu nedenle Silajdzic başka bir yol denemeye başladı: Srebrenica Şehir Meclisi, müslüman üyelerin oylarıyla 11 Temmuz’a (Şehrin 1995 yılında düşüşünün yıldönümü) kadar Republika Srpska’dan ayrılma kararı aldı. Republika Srpska’nın dağıtılması girişimleri yukarıdan başarılamadı, bu şimdi aşağıdan gelen darbelerle gerçekleştirilmeye çalışılıyor.

Bosna’nın yönetiminde sorumlu uluslararası komiser Christian Schwarz-Schilling, Srebrenica şehir meclisinin aldığı kararı “kabul edilemez” olarak niteledi ve böylece Sırpların pozisyonunu güçlendirmiş oldu. Schwarz-Schilling, Washington ve Londra’nın baskıları nedeniyle bu yaz görevini bırakmak zorunda. Schwarz-Schilling’in yerine Avrupa Birliği adına Karadağ’ın Sırbistan’dan koparılması sürecini yöneten Slovak Miroslav Lajcak’ın geçmesi bekleniyor.

yazici   mail