www.soL.org.tr
‘TKP üyesi Kader Şahin serbest bırakılmalıdır’
21 Haziran 2007, Perşembe

19 Aralık cezaevi katliamlarını protesto etmek için Sarıgazi’de düzenlenen eylem sırasında Jandarma komplosu ile tutuklanan TKP Üyesi Kader Şahin’in duruşması Cuma günü saat 10.30’da, Beşiktaş’taki İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. TKP konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

resim

HABER MERKEZİ 19 Aralık 2006 günü Sarıgazi'de, Hayata Dönüş Operasyonu'nu protesto etmek için basın açıklaması yapan gruba jandarmanın saldırısı sonucu, Türkiye Komünist Partisi Üyesi Kader Şahin, "yasadışı silahlı terör örgütü üyesi" olduğu gerekçesiyle tutuklanarak Gebze Cezaevi'ne konmuştu. Kader Şahin'in davası Cuma günü Beşiktaş 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Türkiye Komünist Partisi İstanbul İl Komitesi'nden konuyla ilgili yapılan basın açıklamasının tam metnini yayınlıyoruz:

BASINA VE KAMUOYUNA,
TKP üyesi Kader Şahin serbest bırakılmalıdır!
Jandarma komplosu nedeni ile tutuklanan Kader Şahin'in duruşması 22 Haziran 2007 Cuma günü saat 10.30'da, Beşiktaş'taki İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Türkiye Komünist Partisi üyesi Kader Şahin, 19 Aralık'ın yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilmek istenen basın açıklamasında saldırıya uğramasının ardından "yasadışı silahlı terör örgütü üyesi" olduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı.

19 Aralık 2006 günü Sarıgazi'de, F Tipi Cezaevi uygulamalarını ve 2000 yılında cezaevlerindeki siyasi tutuklu ve hükümlülere yönelik gerçekleştirilen "Hayata Dönüş" operasyonu olarak adlandırılan müdahaleyi protesto için gerçekleştirilmek istenen basın açıklamasına jandarma hiçbir uyarıda bulunmadan ve şiddet kullanarak müdahale etmişti. Yasal haklarını kullanarak basın açıklaması yapmak isteyen gruba yönelik gerçekleştiren saldırının ardından Kader Şahin "yasadışı silahlı terör örgütü üyesi" olduğu gerekçesi ile tutuklanmıştı. Türkiye Komünist Partisi üyesi Kader Şahin halen Gebze Cezaevi'ndedir.

Jandarma tarafından hazırlanan dosyada, "yasadışı silahlı terör örgütü üyeliği" ile ilgili tek bir delil dahi bulunmamaktadır. Kader Şahin'in Türkiye Komünist Partisi üyesi olduğuna ilişkin belge ise dosyadadır. Adı bile saptanamayan "yasadışı silahlı terör örgütü üyesi" iddiasının Sarıgazi'de yürütülen ilerici, yurtsever faaliyetlerden ve bu faaliyetlerin bölgede yaşayan emekçi halktan gördüğü destekten rahatsız olan jandarmanın bir komplosu olduğu açıktır.

Kader Şahin'in duruşması 22 Haziran 2007 Cuma günü saat 10.30'da, Beşiktaş'taki İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. TKP yöneticileri, üyeleri, aydınlar, sanatçılar Kader Şahin ile dayanışmak için Beşiktaş'ta olacaklar.

Kader Şahin derhal serbest bırakılmalıdır!

Türkiye Komünist Partisi
İstanbul İl Komitesi

yazici   mail