www.soL.org.tr
Emekçi kadınlardan Vilma’ya veda
21 Haziran 2007, Perşembe
resim

HABER MERKEZİ Yurtsever Cephe'li Emekçi Kadınlar, önceki gün aramızdan ayrılan, Küba Devrimi'nin komutanlarından ve dünya çapında verilen kadın ve çocuk hakları mücadelesinin önderlerinden Vilma Espin'in ardından bir açıklama yaptılar. Bu açıklamanın metnini yayınlıyoruz:

Ölümsüzleşen Vilma Hep Bizimle Beraber Olacak...
Emperyalizme karşı mücadelenin ve sosyalist bir toplum kurma uğraşının en önünde yer alan, Küba devriminin eşsiz liderlerinden, Küba Komünist Partisi Merkez Komite üyesi ve Küba Kadın Federasyonu Başkanı Vilma Espin aramızdan ayrıldı. Külleri Sierra Maestra Dağlarında korunacak olan Espin'in yaşamı ve yaptıkları, tüm dünya kadınlarına her zaman ışık tutmaya devam edecek. Batista'yı Küba'dan kovan isyan ordusunun en önünde yer alan; devrimden sonra kadınların ve çocukların toplum yaşamındaki haklarını sonuna kadar hayata geçirme uğraşı veren ve bu yaptıkları ile bugün bütün dünyada, "refah" içinde olduğu iddia edilen kapitalist ülkelerde bile eşi benzeri olmayan eşitlikçi uygulamalara imza atan Vilma Espin, mücadele ederek neler kazanabileceğimizi bize her zaman anlatmaya devam edecek.

Türkiyeli emekçi kadınlar olarak ondan öğrendiğimiz çok şey var. Herşeyden önce onurlu ve bağımsız bir ülke kurma çabamızdan kadınların ne kadar önemli olduğu ve kararlı olunduğunda bu imkansız gibi görünen hülyanın gerçek olabileceği...

Artık Vilma'ya da bir sözümüz var. Türkiye'de ve dünyada eşitlik ve özgürlük bayrağını daha da yükseltmek için emekçi kadınlar mücadelenin ön saflarında yerlerini alacaklar.

Küba halkının ve hepimizin başı sağolsun, Vilma ve mücadelesi zafere kadar daima bizimle olsun...

Yurtsever Cephe

Emekçi Kadınlar

yazici   mail