www.soL.org.tr
Salihli’de CHP’li başkan terörü
21 Haziran 2007, Perşembe

Salihli Belediyesinde greve çıkan işçilere polis müdahale etti. 29 işçi gözaltına alınırken, çok sayıda işçi yaralandı. CHP’li belediye başkanı, seçimlerden önce hem kendisinin hem de partisinin emek düşmanı yüzünü bir kez daha ortaya koymuş oldu.

resimsoL (SALİHLİ) Manisa’nın Salihli ilçe belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca, 255 belediye işçisi greve çıktı.

Belediye işçileri, CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay’ın sözleşme sürecinde kazanılmış haklarını geriye götürmeye çalıştığını belirterek greve gittiklerini ifade ettiler. CHP’li belediye başkanının sözleşme imzalamamaya dönük uzlaşmaz tavrı, toplu iş sözleşmesi sürecinin tıkanmasına yol açtığı belirtiliyor. Ancak belediye başkanının işçilerin en temel haklarına dahi göz dikmesi, CHP’nin emek düşmanı yönünü ortaya koyarken; belediye başkanının güvenlik güçlerini çağırıp işçilere saldırtması süreci bir başka boyuta taşıdı.

Belediye başkanı ve Emniyet elbirliğiyle işçilere saldırdı
Salihli belediyesinde çalışan 255 işçinin dün greve başlamasıyla birlikte belediye başkanı, grevi durdurmak için elinden geleni yaptı. Belediye işçilerinin işyerine grev pankartını asmasının ardından, grev çadırının bulunduğu ve işçilerin toplandığı şantiye alanına güvenlik güçlerini davet etti. Güvenlik güçlerinin zoruyla belediyeye ait çöp araçlarının şantiyeden çıkarılması için işçilere şantiye kapısının önünden ayrılmalarını söyleyen belediye başkanı, grevin bitirilmesi çağrısında bulundu.

Greve devam etmekte ve çöp araçlarının çalışmasını engellemekte kararlı davranan işçilere güvenlik güçleri, biber gazı bombaları ve sopalarla saldırdı. Saldırı sonucunda 29 işçi göz altına alınırken, çok sayıda işçi de yaralandı. Saldırıya rağmen belediye işçileri, şantiye alanında yeniden toplanarak eylemliliklerine devam ettiler.

Taşeron işçiler de grevdeki arkadaşlarına katıldılar
Belediyenin grevi kırdırmak için çalışmaya zorladığı, belediyenin çeşitli hizmetlerinde taşeron olarak çalışan işçiler de grevdeki arkadaşlarına destek verdiler. Güvenlik güçlerinin saldırısının hemen ardından “yerimiz grevdeki arkadaşlarımızın yanıdır” diyerek servis araçlarına binmeyi reddettiler.

CHP’li belediye başkanı Mustafa Uğur Okay’ın 2004 yerel seçimlerinde Salihli’de solun ortak adayı olarak seçilmiş olması, dün yaşanan saldırıyı genel seçimler öncesinde daha önemli kılıyor. 2004 yerel seçimlerinde Türkiye Komünist Partisi (TKP) dışındaki sol partilerin desteklediği CHP ve Mustafa Uğur Okay’ın Salihli’de dün aldıkları işçi düşmanı tutum, “AKP’ye karşı oylar bölünmesin” denerek yıllardır yapılan oy hırsızlığının sonuçlarına ışık tutuyor.

Yurtsever Cephe ve TKP işçilerin yanında
Tıkanan toplu iş sözleşmesi sürecinde, verdikleri destekle belediye işçilerinin yanında olan Yurtsever Cephe (YC) Salihli ve TKP Salihli İlçe Örgütü, grev pankartlarının hazırlandığı önceki geceden itibaren işçilerle birlikte grevin başlatılacağı alandaydı.

TKP Salihli İlçe örgütü, dün grevin başlayacağı saatlerde belediye işçilerine bir bildiri dağıttı. Bildiride, CHP’li belediye başkanının işçi düşmanı tavrı vurgulanırken; belediye işçilerinin 22 Temmuz’daki genel seçimlerden önce emeğin düşmanlarına ilk yanıtı verdikleri belirtildi.

Bildiride ayrıca, TKP’nin çaresiz bırakılmış işçilerin sesi olarak seçime girdiği ve listelerinde 208 işçi adaya yer verdiği ifade edilerek, “TKP, 22 Temmuz seçimlerine işçileri temsil etmek, işçilerin hakları ve onuru için verdikleri mücadeleyi daha güçlü kılmak için giriyor” dendi.
yazici   mail