www.soL.org.tr
DP’den Bucak’a destek
21 Haziran 2007, Perşembe

Ankara’da düzenlenen operasyonda milyarlık çek senet tahsilatı yapan çetenin “talimatlarını veren kişi” olarak adı geçen DP Şanlıurfa milletvekili adayı Sedat Bucak’a partisi sahip çıktı.

resim

HABER MERKEZİ Demokrat Parti, Ankara'da Bucak Aşiretinin çek senet çetesine düzenlenen Kaldırım Operasyonunda adı geçen Şanlıurfa milletvekili adayı Sedat Bucak'a sahip çıktı. DP Genel Başkan Yardımcılarından Oğulhan Oğultürk, operasyonun önceki gün Aydın'da yapılan ilk seçim mitinglerine özellikle denk getirildiğini düşündüğünü söyledi.

Oğultürk, polis fezlekesinde çetenin Ankara'daki eylemlerinde "talimatları veren kişi" olarak bir numaralı şüpheli diye anılan Sedat Bucak'ın bu durumunun DP'nin imajını olumsuz etkilemeyeceğini de bildirdi. Oğultürk, operasyon kapsamında ifadesi alınan Bucak'ın "konuyla alakası olmadığına dair beyanı" olduğunu bildiklerini kaydetti. Bucak'ın "ülkeye hizmet etmiş ve defaten milletvekilliği yapmış olmasından dolayı" DP'nin imajını olumsuz etkilemeyeceğini savunan Oğultürk operasyonun zamanlamasının ilk seçim mitinglerine özellikle getirildiğini iddia etti.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan zanlıların ifadeleri ve telefon görüşmelerinin kayıtlarında çarpıcı bilgiler yer alıyor. Gözaltına alınıp mahkemece serbest bırakılan zanlılardan Cengiz Türkmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda planlama uzmanı olarak çalışırken Bakan Atilla Koç'un şifahi talimatıyla Sedat Bucak'ın danışmanı olarak görevlendirildiğini söyledi. Türkmen, kendisi hakkındaki iddialarıysa reddetti. Savcılık tarafından ifadesi alınan Sedat Bucak ise isminin kendi bilgisi dışında kullanıldığını iddia etti.

Üzerinden haber elemanı ibareli JİTEM kimliği çıkan ve aynı zamanda Sedat Bucak'ın şoförü olan Rıfkı Ö.'nün polisteki ifadesinde kimlikleri Susurluk çetesinin kilit ismi emekli general Veli Küçük'ün adamı Yalçın Taner'den aldığını söylediği, ancak savcılıktaki ifadesinde bu konuya girmediği öğrenildi. Operasyon kapsamında tehdit ve şantaj yoluyla milyarlık çek ve senet tahsilatı yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan 21 kişiden üçü tutuklandı.

yazici   mail