www.soL.org.tr
Ordunun bankası olursa...
21 Haziran 2007, Perşembe

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Oyakbank’ın satılması üzerine bir açıklama yaparak, ordu-sermaye ilişkilerinin baştan aşağı gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan'ın açıklamasının tam metni:

"Ordunun bankası olursa
Davulcuya da varır yabancıya da
Oyak 1960'larda Amerikaların tavsiyesi ile kurulmuştur. Amaç, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sermaye sınıfı ile yakınlaşması, bir piyasa aktörü haline gelmesi ve en önemlisi kendisinin sermaye sınıfının parçası olmasıdır. Zorunlu askerlik hizmeti nedeniyle halkla iç içe olan bir ordunun halktan kopartılması için önemli operasyonlardan birisidir Oyak'ın kuruluşu.

Zamanla Türkiye'nin en büyük holdinglerinden birisi haline gelen Oyak'ın emperyalist ülkelerle ve uluslararası tekellerle içli dışlı olması hiç şaşırtıcı değildi. Şaşırtıcı olan Oyak'ın "milli" bir güç olarak gösterilmek istenmesi, ülke çıkarlarını gözeten bir kuruluş olarak lanse edilmesiydi.

Özel sektörü ülke çıkarları değil, elde edilen kâr ilgilendirir. Oyak da bir sermaye kuruluşu olarak, kârlı alanlara yönelmekte, kârını artırmak için çalışan işçilerin haklarını daha fazla kısıtlamakta, yabancı sermayeyle işbirliği yolları aramaktadır.

Oyakbank'ın Hollandalılara satılması, bu nedenle doğal bir olaydır. Oyak, son dönemdeki açgözlü büyümesinin yol açtığı kimi sıkıntıları hafifletmek için bankasını gözden çıkarmıştır. Ortada "milli" bir kuruluş yoktur ki, karalar bağlayalım, yas tutalım. Oyak yabancı sermayeyle başından beri içli dışlıdır.

Şaşacak gerçekten bir şey bulunmamaktadır. Türkiye'nin güvenlik politikası ABD denetimindeki NATO tarafından belirlenmektedir, NATO sermaye sınıfının uluslararası bekçisidir. Üye ülkelerin orduları da piyasa ekonomisinin savunuculuğunu yapmaktadırlar. Türkiye bu konuda biraz daha ileri gitmiş ve ordu piyasanın gerçek bir aktörü durumuna gelmiştir.
Utanç verici olan budur. Ordunun bankası, fabrikaları, sigorta şirketi olursa; emekli paşaların büyük şirketlerin yönetiminde yerleri her zaman hazır tutuluyorsa, TSK örtülü değil, açık bir biçimde sermaye sınıfından yana tavır alacak demektir.

Duyduk ki, Hollandalılara satıldı diye bazı emekli generaller bankadan paralarını çekmeye başlamışlar. Bizce önemli olan Oyak'ın tümden kapatılması ve ordu-sermaye ilişkilerinin gözden geçirilmesi için kampanyalar düzenlenmesidir. Üstelik böylesi bir protesto için insanın bankada hesabı olması gerekmemektedir."

yazici   mail