www.soL.org.tr
Vilma için başsağlığı mesajları
21 Haziran 2007, Perşembe

Küba devriminin önemli karakterlerinden, Batista rejimine karşı Fidel'le birlikte mücadele eden komutanlardan Vilma Espin Guillois’in ölümü üzerine, Küba’ya dünyanın her yerinden başsağlığı mesajı yağdı.

resimDIŞ HABERLER Dünyanın her yerinden kadın örgütleri Küba Kadınları Federasyonu Ulusal Sekreterliği'ne "kadınların özgürleşmesinde çok önemli rol oynayan" Vilma Espín Guillois'in ölümü üzerine sayısız başsağlığı mesajı gönderdi.

Mesaj gönderenler arasında, "Porto Riko halkının çok sevdiği ülkesi için kahramanca savaşan Vilma Espín Guillois'in ölümünün üzüntüsünü Küba halkıyla paylaştığına" işaret eden Porto Riko bağımsızlık lideri Rafael Cancel Miranda ve El Salvador'dan Vilma'yı "Latin Amerika'nın her yerinde izinden gideceğimiz olağanüstü bir kadın" olarak niteleyen San Salvador Valisi Violeta Menjívar var. Şili Komünist Partisi de devrimci liderin ölümü üzerine duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Peru Komünist Partisi "Kübalı devrimci Vilma Espín hem sözle hem de hareketle önemli bir örnektir" açıklamasını yaptı. Peru'dan taziye mesajları eski milletvekili ve Peru Sosyalist Partisi üyesi Javier Diez Canseco ve Peru-Kolombiya Meclis Dostluk Birliği başkanı Víctor Mayorga'dan da geldi.

Arjantin'den Ernesto Che Guevara Güney Amerika Tarih Müzesi işçileri barış mücadelesinin diğer önemli liderleri gibi Vilma'nın da hep yaşatılacağını açıkladı. Arjantin Küba Beşlisine Özgürlük ve Küba'yla Dayanışma Hareketi Komitesi Küba hükümetine ve halkına başsağlığı mesajlarını ileterek dünyadaki bütün devrimcilerin Vilma'nın yolundan gideceğine dikkat çekti. Arjantinli yazar ve gazeteci Stella Calloni "Vilma Espín'in ölümü Küba, Latin Amerika ve insanlık için büyük bir kayıptır" dedi.

Çin Kadın Federasyonu da taziye mesajı göndererek Vilma Espín Guillois'in iki ülke kadınları arasında dayanışmayı destekleyerek, Çin halkına çok önemli katkılar yaptığını kaydetti. Buenos Aires'te Plaza de Mayo Anneleri Birliği yaptığı açıklamada Vilma'nın ölmediğini "çünkü onun gibi büyük karakterlerin asla ölmeyeceğini ve Vilma'nın diğer ülke kadınlarına devrimci mücadeleye nasıl katılmaları gerektiğini gösterdiğini açıkladı.

Türkiye'den Nazım Hikmet Kültür Merkezi eşitlik ve ülkesinin özgürlüğü için mücadele eden bu cesur devrimciyi daima hatırlayacağını bildirdi. Jose Marti Küba Dostluk Derneği ve Yurtsever Cepheli Emekçi Kadınlar da birer dayanışma ve taziye mesajı iletti.

yazici   mail