www.soL.org.tr
Dünyaya örnek bir ülke
21 Haziran 2007, Perşembe

BM Müşteşarı, Küba’yı sürdürülebilir kalkınma konusunda dünyaya örnek olması gereken ülke olarak nitelendirdi. Eğitim, sağlık ve barınma konusundaki deneyimlerinin paylaşılmasını tavsiye etti.

resimDIŞ HABERLER Küba'yı ziyaret eden BM Müşteşarı Anna K. Tibaijuka, dün yaptığı açıklamada Milenyum Kalkınma Hedeflerini gerçekleştirmek için BM tarafından yürütülen sosyal projelere olan desteği için Küba'yı tebrik etti.

Tibaijuka hükümetin sağlık, eğitim ve halkının refahını öncelikleri olarak ortaya koyduğu için Küba'nın bütün dünya için örnek bir ülke olduğunu kaydetti. Üst düzey yetkili Küba'nın toplumsal alandaki başarılarının diğer gelişmekte olan ülkeler tarafından da paylaşılması gerektiğini ifade etti. Tibaijuka "Küba sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştiren bir ülke. Deneyimlerini ve fikirlerini diğer gelişmekte olan ülkelerle nasıl paylaşabileceğini öğrenmek istiyoruz" dedi.

Küba'ya önceki gün gelen yetkili adada bir okulu ve polikliniği ziyaret etti. Ziyaretlerinden sonra "Şimdi Küba'nın eğitim ve sağlıkta neden dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu anlıyorum" dedi. Barınmanın bütün dünyada en önemli toplumsal sorunlardan biri olduğuna değinen Tibaijuka, Küba'nın bu konuda engin deneyimleri olduğundan bahsetti. Yetkili Küba hükümetinin su ve elektrik gibi diğer önemli hizmetleri sağlamadaki çabalarının ve başarılarının örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Karar ABD'yi çıldırttı
BM'nin aldığı karara hayli sinirlenen Cumhuriyetçiler büyük tepki gösterdi. Cumhuriyetçi milletvekili Ileana Ros-Lehtinen konseye ABD'nin yaptığı fon yardımının kesilmesi için çalışmalara başlayacağını açıkladı. Ros-Lehtinen "Utanç verici ki BM İnsan Hakları Konseyi Fidel Castro, Belarus'un otoriter rejimi ve demokratik ülke İsrail'in düşmanlarının ilk doğum günlerini hediyeler vererek kutladı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, konseyin sadece ABD'nin yakın müttefiki İsrail'e yağunlaştığını ve Myanmar, Zimbabve, Kuzey Kore, Belarus ve Küba gibi ülkelerdeki "ciddi insan hakları ihlallerini" incelemekte başarısız olduğunu söyledi. McCormack "Maalesef bugün Konsey Başkanı dünyanın ciddi insan hakları ihlallerinin en aktif iki faili Küba ve Belarus hükümetlerine BM raportörlerinin müdahale etmesini durdurarak ve İsrail'i bu incelemelere maruz kalacak tek ülke olarak seçerek bu problemlerin daha da kötüye gitmesi için yeni bir kurallar paketi ilan etti" dedi. Konseyde üye değil sadece gözlemci konumunda olan ABD, konseyin yanlış yaptığını ve endişe yarattığını açıkladı.

yazici   mail