www.soL.org.tr
FKÖ: Tek meşru organ Filistin Ulusal Konseyi
21 Haziran 2007, Perşembe

FKÖ Merkez Konseyi dün Ramallah'da yaptığı toplantıda Hamas'ın Gazze'yi işgalinin ardından Filistin parlamentosunun işlemez hale geldiğini, bu nedenle sürgündeki Filistinlilerin temsilcilerini de kapsayan Filistin Ulusal Konseyi'nin Filistin halkının tek meşru temsilcisi olduğunu açıkladı.

resim

DIŞ HABERLER Batı Şeria'nın Ramallah kentinde toplanan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Konseyi, Filistin parlamentosunun Hamas'ın Gazze Şeridi'ni ele geçirmesi nedeniyle "felç olduğunu" vurgulayarak, Filistin Ulusal Konseyi'nin (FUK) "meşruiyetin ana kaynağı" olduğunu savundu.

Eski Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'a ithaf edilen FKÖ MK toplantısında Hamas'ın Gazze'yi kontrolüne alması ardından ortaya çıkan durum değerlendirildi.

FUK Başkanı Salim Zanun'un başkanlığında toplanan FKÖ MK toplantısına Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da katıldı.

Abbas, toplantının ardından televizyonda yaptığı halka sesleniş konuşmasında, Hamas'ın Gazze'deki, aralarında Yaser Arafat'ın konutunun da bulunduğu hükümet sembollerine saldırmak suretiyle "ulusal proje" yerine kendi "karanlıklar projesini" uyguladığını söyledi.

Hamas'ı Gazze'de kendi devletini kurmaya çalışmakla suçlayan Abbas, bunun Filistin'in bağımsız devlet kurma umuduna darbe vuracağını söyledi.

Çatışmayı "daimi diyalog" yoluyla önlemeye çalıştığını söyleyen Abbas, bunun yerine Filistinli güvenlik liderlerine suikastlara tanık olduklarını belirtti.

Hamas'la diyalog kurulmayacak
Ulusal birlik hükümetini dağıtmasından sonra yaptığı bu en sert konuşmada Abbas, "Bu kanlı teröristlerle diyalog yok" diyerek Hamas'ı darbeye yeltenmekle suçladı.

Çatışmanın sürdüğünü belirten Abbas, şöyle konuştu:

"Bu, milli proje ile Gazze'de kurulmaya çalışılan Gazze Krallığı arasındaki bir çatışmadır. Amaçlarına ulaşmak için cinayet ve suikast yöntemlerini kullananlarla hukuk kurallarını kullananlar arasındaki çatışmadır."

Hamas'ı, geçen ay Gazze'ye yapmayı planladığı seyahat esnasında kendisine suikast düzenlemeye çalışmakla da suçlayan Abbas, suikastın, otomobilinin geçtiği yolun altına tünel kazarak, 250 kilo patlayıcı yerleştirmek suretiyle yapılmasının planlandığını söyledi.

Bu planla ilgili video kasetlerin elinde olduğunu söyleyen Abbas, "bu karanlık hareketin" ne kadar ileri gittiğini göstermek amacıyla kasetleri tüm Arap ülkelerine gönderdiğini söyledi.

Abbas, Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal'i de bu suikast komplosunun bir parçası olmakla suçladı.

yazici   mail