www.soL.org.tr
Hamas: İsrail sınırının koruyucusu olamayız
21 Haziran 2007, Perşembe

"İsrail ile ateşkese açık olduğunu" açıklayan Hamas, İsrail'in saldırılarını sürdükçe Gazze'den İsrail'e yapılan roket saldırılarının devam edeceğini belirtti. Ayrıca Hamas'ın önceliğinin çatışmaların ardından Gazze'nin yeniden inşası olduğu ifade edildi.

resim

DIŞ HABERLER Gazze Şeridi'ndeki Hamas liderlerinden Mahmud Zahar, bölgede sükunet istediklerini, ancak İsrail sınırlarının "koruyucusu" olamayacaklarını söyledi.

Zahar, basına yaptığı açıklamada, "İsrail ordusunun Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki faaliyetlerini durdurması halinde Hamas'ın, İsrail ile ateşkese açık olduğunu" yineledi.

Hamas'ın Gazze'den roket fırlatılmasını durdurabileceğini belirten Zahar, ancak hiç kimsenin İsrail sınırlarının koruyucusu olmayacağını söyledi.

Mart ayında çöken Hamas hükümetinde dışişleri bakanlığı görevini üstlenen Zahar, Filistin hükümetine yapılan uluslararası yardımlar konusunda da, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bu yardımların bir kısmını Gazze Şeridi'ne yönlendireceğinden emin olduğunu anlattı.

Zahar, "Eğer bu parayı yalnızca Batı Şeria için kullanırsa, Gazze'deki Filistin halkının temsilcisi olarak tek bir söz söyleme hakkına bile sahip olmaz" dedi.

Hamas'ın önceliğinin çatışmaların ardından Gazze Şeridi'nin yeniden inşası olduğunu ifade eden Zahar, El Fetih'e yeniden diyalog çağrısında bulundu, ancak Abbas ve Muhammed Dahlan gibi El Fetih liderlerinin dönüşüne izin verilmeyeceğini söyledi. "Dahlan ve grubu hoş karşılanmaz" diyen Zahar, Gazze'ye gelmeleri halinde yargılanabileceklerini kaydetti.

yazici   mail