www.soL.org.tr
MGK da ‘halkı’ çağırdı
21 Haziran 2007, Perşembe

Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yine “teröre karşı mücadelenin halkımızla birlikte verileceği” vurgusu öne çıktı. MGK toplantısının ardından bugün yapılacak Büyükanıt-Erdoğan ve Büyükanıt-Sezer görüşmelerinde konunun gündeme gelmesi bekleniyor.

resim

HABER MERKEZİ Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, “terörizmle mücadelenin gerektirdiği tüm önlemlerin koşullar ne olursa olsun alınmaya devam edileceği” vurgulandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün saat 11.00'de Genelkurmay Başkanlığı'nda Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile yapacağı görüşmede Kuzey Irak ile ilgili son gelişmelerin gündeme gelmesi bekleniyor.

MGK toplantısının ardından açıklanan bildiride “halk desteği” vurgusu göze çarptı. Bu konuya daha önce Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklamayla gündeme gelmiş, "Teröre karşı kitlesel karşı koyma refleksi gösterilmesi" istenmişti. MGK bildirisinde şöyle denildi:      ''Bu mücadelenin gerektirdiği adımların halkımızla birlikte atılmaya devam edileceği, tehdidin demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde ve kararlılıkla üstesinden gelineceği inancı teyit edilmiş, bu bağlamda terörizmle mücadelenin gerektirdiği tüm önlemlerin koşullar ne olursa olsun alınmaya devam edileceği vurgulanmıştır.''

Bildiride, ayrıca Kıbrıs ile ilgili gelişmelerin gözden geçirildiği, bu bağlamda çözüm yönündeki iradesini göstermesine rağmen Kıbrıslı Türkler üzerindeki haksız kısıtlamaların sürdürülmesinin kabul edilemeyeceğinin altının çizildiği, KKTC'nin uluslararası alanda yalıtılmışlığının giderilmesi amacıyla alınacak önlemler üzerinde durulduğu ifade edildi.

Görüşme trafiği
Başkentteki "haftalık olağan görüşme trafiği"ndeki ayrıntılar da dikkat çekiyor.

Başbakan Erdoğan bugün saat 11.00’de Genelkurmay Karargahı’nda Orgeneral Yaşar Büyükanıt’la görüşecek.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de saat 14.30’da Yaşar Büyükanıt’ı kabul ederek haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Sezer, Perşembe günleri rutin olarak önce Genelkurmay Başkanı’nı ardından da Başbakan’ı kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yapıyordu. Ancak Sezer’in programında sadece Genelkurmay Başkanı’nı kabul ederek haftalık görüşmesini gerçekleştirmesi, Başbakan’ın Genelkurmay Başkanlığı’nı ziyaret etmesi ve Cumhurbaşkanı Sezer’le haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirmemesi dikkati çekti.

yazici   mail