www.soL.org.tr
Çevre Bakanı'na Çal Dağı protestosu
16 Aralık 2007, Pazar

Bakan Eroğlu Manisa Çal Dağı'nda madencilik faaliyetleri için yeni hükümetin kurulmasını bekleyen Sardes Madencilik'i ziyaret etti. Madenin kapatılmasını isteyen yöre halkı ise bakanın gerekli izni vermek için geldiğini belirterek eylem yaptı.

resim

HABER MERKEZİ Manisa Turgutlu'daki Çal Dağı'nda nikel madeni çıkartabilmek için gerekli izinleri bekleyen İngiliz Sardes Madencilik şirketi, bu konudaki muhatabı Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından dün ziyaret edildi. Madenin kapatılmasını isteyen yöre halkı ise, Bakan Eroğlu'nun geçiş güzergâhı üzerindeki Çal Dağı'nda eylem yaptı. Yaklaşık 300 kişi, "Nikel madeni kapatılsın", "Suyumuza, çocuklarımıza, geleceğimize sahip çıkıyoruz", "Kanser olmak istemiyoruz" yazılı pankartlar açtı.

Madenin kapatılması için uzun süredir mücadele veren yöre halkı Çal Dağı'na sahip çıkarak maden kapatılana kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladılar.

Şirket yeni hükümet bekliyordu
Eski adıyla Bosphorus, yeni adıyla Sardes Madenciliğe, Saruhanlı - Heybeli Köyü - Çaldağ mevki ile Turgutlu-Çampınar Köyü- Ayseki mevkiinde işyeri açılması için 22 Eylül 2005 tarihinde iki ayrı ruhsat verildi. Şirkete ayrıca, nikel madeni kırma, eleme ve zenginleştirme tesisi için de Turgutlu-Bayrampaşalı mevkiinde 5 Nisan 2006 tarihinde 18 ay süreyle deneme izni verildi. Deneme izin süresi dolan ve madencilik faaliyetlerine devam edebilmesi için gerekli orman iznini bekleyen şirketi Çevre Bakanı'nın ziyareti etmesi bakanın gerekli izinleri vermek için geldiği yorumlarına neden oldu.

Öte yandan Sardes şirketinin bağlı olduğu İngiliz maden tekeli European Nickel'in hazırladığı "Çaldağı Projesi İlerleme Raporu"nda Türkiye'deki madencilik faaliyetlerinden ilk kârın elde edildiği belirtilerek şirketin tüm projeyi tamamlayabilmesi için gerekli izinleri 22 Temmuz seçimlerinden sonra kurulan yeni hükümetten beklendiği açıklanıyor.

Madenin faturası ağır
Türkiye'nin bilinen tek nikel madenin bulunduğu Çal Dağı'nın "sülfürik asit liçi" yöntemiyle nikel madeni çıkaran İngiliz şirkete devredilmesinin bölgeye faturasının çok ağır olacağı düşünülüyor. Buna göre Gediz ve yeraltı su kaynakları kurutulacak. Yörede 300 bin yetişkin ağaç kesilecek. İşletme, sonunda çevre yaşayanlarına miras olarak; dev bir çukur, iki adet büyük, zehirli atık dağı, 900 bin metrekareye yayılmış 40 metre yüksekliğinde sülfürik asitle yıkanmış, içinde en az 4 milyon 500 bin ton kükürt bulunan atık yığınları, etrafa zehir saçan asit fabrikasının enkazı, 10 milyon ton kükürt oksitleriyle kirlenmiş doğa bırakacak.

yazici   mail