www.soL.org.tr
Direniş için intifada çağrısı
16 Aralık 2007, Pazar

Gazze Şeridi'ni kontrol altında tutan Hamas ve Batı Şeria'da hüküm süren El Fetih, siyasi parçalanmışlığın giderilmesi için birbirlerine çağrıda bulunurken, Hamas 20'nci yıl kutlamaları için verdiği mesajda "Zafere kadar ne kadar intifada gerekiyorsa yaparız" dedi.

resim

DIŞ HABERLER Hamas'ın kuruluşunun 20'nci yılı için kutlama yapmak üzere on binlerce Filistinli Gazze şehrinde bir araya geldi.

Kutlamalar için Katibe meydanına toplanan Filistinlilere görevden alınmış Hamas'lı Başbakan İsmail Haniye hitap etti. Haziran'dan itibaren Gazze'de kontrolü elinde tutan Hamas'ın ilk kez bu kadar büyük çapta bir gösteri yaptığı bildirildi.

Hamas'ın sürgündeki lideri Halid Meşal örgütün internet sitesinde yaptığı açıklamada Filistin halkının İsrail işgaline 1987 ve 2000 yıllarında gerçekleşen intifadalardaki kadar güçlü bir biçimde karşı çıkabileceğini söyledi.

Hamas'ın sürgündeki lideri Meşal açıklamasında "Zafer bizim olana dek üçüncü ve dördüncü intifadaya hazırız" dedi. Örgütün 20. yıldönümünün Gazze'deki Filistinlilerin zor günler yaşadığı bir döneme denk gelmesinden bahsederek İsrail'in bölgeyi insani yardımlardan uzak tutarak izole etmesini eleştirdi. Hamas'ın bölgede iktidarı ele geçirmesinden sonra İsrail Gazze'yi "Düşman sahası" ilan etmiş ve bölgede yaşayan halkın hayati ihtiyaçlarını karşılamaması için giriş çıkışları kapatmıştı.

yazici   mail