www.soL.org.tr
Blackwater'ın gözü Latin Amerika'da
16 Aralık 2007, Pazar

Savaş bölgelerinde görevlendirilmek üzere paralı asker arayışına giren özel güvenlik şirketleri, Latin Amerika ülkelerine gözlerini dikti. Irak'ta sivillerin ölümüne yol açan Blackwater olayının ardından tartışma yaratan bu şirketlerin faaliyetleri, Latin Amerika ülkelerinde tepki yaratıyor.

resim

Birleşmiş Milletler, 16 Aralık (Prensa Latina) BM paralı asker uzmanları, Latin Amerika ve Karayip ülkeleriyle bu bölgelerde çatışma bölgelerine gönderilecek personel arayışına giren özel güvenlik şirketleri konusunda yarın ve Salı günü görüşmeler yapacaklarını açıkladılar.

BM paralı askerlerle ilgili Çalışma Grubu'ndan bir sözcü, özel güvenlik şirketleriyle ilgili olarak bölgede var olan görüşleri ele almak amacıyla 17 ve 18 Aralık'ta yapılacak görüşmelerin, BM Güvenlik Konseyi'nin 10 kalıcı olmayan üyesi arasında yer alan Panama'da yapılacağını söyledi.

Blackwater gibi ABD Savunma Bakanlığı'yla sözleşme imzalayan şirketler, çeşitli ülkelerde eski asker ve polisleri çatışma bölgelerinde görevlendirmek üzere kaydediyorlar.

Blackwater'a bağlı paralı güvenlik görevlileri, Ekim ve Kasım aylarında Irak'ta sivillere yönelik cinayetlerden sorumlu tutuluyorlar.

Çalışma Grubu, BM'ye sunduğu ve Latin Amerika ülkelerindeki kayıt faaliyetlerini içeren raporda bu faaliyetleri kınarken, BM Genel Meclisi de bu rapora dayanarak önerilen tasarıyı onayladı.

Panama'da gelecek hafta yapılacak hükümet temsilcilerinin, sivil toplum örgütlerinin ve akademisyenlerin katılacağı görüşmede, bölge ülkelerinde askeri destek, danışma ve güvenlik hizmetleri alanındaki faaliyetleri düzenlemeye yönelik uluslararası ölçekteki önlemler konusunda bilgi paylaşımı da gerçekleşecek.

yazici   mail