www.soL.org.tr
Hükümetin AB yolculuğu devam ediyormuş
16 Aralık 2007, Pazar

Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı'nın sonuç bildirgesinde Türkiye ile ilgili "katılım müzakereleri" ve "tam üyelik" ifadelerinin çıkarılmasını önemsemediğini belirterek, "AB ile ilişki sürecinde endişe taşımıyorum. Biz bu noktada kararlıyız. Yolumuza aynen devam ediyoruz" dedi.

resim

HABER MERKEZİ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) 23. Genel Kurulu çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı'nın sonuç bildirgesinde Türkiye ile ilgili "katılım müzakereleri" ve "tam üyelik" ifadelerinin çıkarılması konusundaki bir soru üzerine, AB ile ilişki sürecinden endişe etmediğini belirtti. Erdoğan şöyle konuştu:

"AB ile ilişki sürecinde endişe taşımıyorum. Şu anda zirve metnindeki ifadeleri önemsemiyorum. Zira bizim yolculuğumuz devam ediyor. Kararlı ve emin adımlarla gidiyoruz. Kaybettiğimize asla inanmıyorum ve bu ay sonu itibariyle koşullar noktasında olumlu gelişmeler olacağını bekliyoruz. Fasılalar açılacak."

Katılımın müzakeresi
"Bu gelişme ardından Dışişleri Bakanlığı aracıyla sizi arayan görüşünü bildiren oldu mu?" sorusunu cevaplayan Erdoğan, "Dışişleri Bakanlığımız kendi aracılığıyla bazı görüşmeler yaptılar. İlk değerlendirmeler de bu kadar önemsenmiyor. Çünkü bu sadece Türkiye ile alakalı olarak çıkan bir şey değil. Hırvatistan da bu kapsamın içinde ve buradaki müzakereyi kaldırmıyor. Burada katılım müzakeresi yerine, katılım müzakere oluyor. Zaten müzakereyi niçin yaparsınız müzakerenin amacı katılımdır. Burada katılımın kaldırılması, konulması ilgilendirmiyor. Biz bu noktada kararlıyız. Yolumuza aynen devam ediyoruz" dedi.

yazici   mail