www.soL.org.tr
AB'den TSK'ya 12 milyon avroluk 'destek'
5 Şubat 2008, Salı

Avrupa Birliği, Genelkurmay'a 12,7 milyon avro hibe etti. "Mehmetçik Projesi" başlığında, erlerin okuma-yazma ve mesleki eğitimini geliştirmeyi amaçlanırken, devlet kurumlarına yönelik AB hibelerinin giderek yaygınlık kazanması dikkat çekiyor.

resim

HABER MERKEZİ AB Genel Sekreterliği bürokratları tarafından mali yardımlarla ilgili olarak Meclis AB Uyum Komisyonu’ndaki yapılan sunumda, Genelkurmay Başkanlığı’nın, AB’den “Mehmetçik Projesi” için hibe aldığı ortaya çıktı. AB hibeleri özellikle belediyeler ve üniversiteler olmak üzere bir çok devlet kurumu altında birimlere aktarılmakta olup, proje birimlerinde Türkiye’nin sosyal kültürel ve ekonomik hareketliliği konusunda çalışmalar gerçekleştirildiği biliniyor.

Konuyla ilgili yapılan sunumda proje için AB’den 12,7 milyon avro tutarında hibe alındığı, projenin toplam bedelinin ise 15,3 milyon avro olduğu ifade edildi. Genel Sekreterlik bürokratları ayrıca, söz konusu hibenin AB’nin Genelkurmay’a verdiği ilk hibe olduğunu belirttiler.

Genelkurmay’ın yanında Adalet Bakanlığı’nın da ‘Hapishane Reform Sisteminin Desteklenmesi ve Yaygınlaşması’ projesi için 6 milyon avro hibe aldığını vurgulayan bürokratlar, 2000-2006 yılları arasında aday ülkelere yapılan yardımlarda Türkiye’nin geride kaldığını sözlerine eklediler.

yazici   mail