www.soL.org.tr
Van Belediyesi'ne yargıdan destek
5 Şubat 2008, Salı

Ödenmeyen işçi maaşları ve rekor borç batağı ile gündeme gelen ve Vanlıların tepkisini giderek üstünde toplayan Van Belediyesi'ne yargı mensuplarından destek geldi. Van Ağır Ceza Mahkemesi Başkanları Belediye Başkanı Burhan Yenigün'ü makamında ziyaret ettiler.

resim

soL (Van) Ödenmeyen işçi maaşları ve rekor borç batağı ile gündeme gelen ve Vanlıların tepkisini giderek üstünde toplayan Van Belediyesi'nin, imaj düzeltme çalışmalarına yargı mensupları da ilginç katkılar koymaya başladı. Şemdinli Davası, Yücel Aşkın davası gibi ünlü davaların görüldüğü ve en son bir savcının da görevine son verilme olayının yaşandığı ünlü Van Adliyesi’nin ağır ceza mahkeme başkanları belediyeyi ziyaret ettiler. Van 1. Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Zekeriyya Erdaoğan, 2. Ağır Ceza mahkemesi Başkanı Mesut Kundakçı, 3. Ağır Ceza mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci Belediye Başkanı Burhan Yenigün'ü makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler.Yargı mensupları, belediyenin çalışmalarından memnun kaldıklarını, Van’ın son dönemde çok gelişip güzelleştiğini belirttiler.

Yerel seçimlerinde yaklaşması vesilesi ile önce AKP’li Van milletvekillerince korunan belediye; kurum ziyaretleri, muhtar toplantıları gibi klasik faaliyetlerin de dışına çıkarak kendi dışındaki kurumların belediye güzellemesi yapmasını sağlamaya çalışıyor.

Kurumlar arası ziyaretlerde yargı makamını temsil etmesi gereken başsavcı yerine mahkeme başkanlarının heyet halinde bir belediyeyi ziyaretleri, hele ki şaibeler ve kötü hizmetlerle adı çıkmış bir belediyeyi övmeleri, kafalarda soru işareti yarattı. Mahkeme heyeti belediye hizmetlerinden memnun olduğunu belirtirken geçen hafta adliyede elektrik kesintisi yaşandığından adliyede bir günlük iş göremediklerinden bahsetmediler. Son zamanlarda Van’ın çok geliştiğini söyleyen üç kişilik heyetin ikisinin henüz üç aydır Van’da olmaları da bir diğer dikkat çeken nokta.

Her şeye eşit mesafede ve tarafsız olması gereken yargı üyelerinin işi gücü bırakıp Van Belediyesine alkış tutmaları Van Belediyesi’ni korumada AKP’nin işi nerelere kadar götürebileceğini gözler önüne seriyor.

yazici   mail