www.soL.org.tr
Siyanür zararlı değilmiş
5 Şubat 2008, Salı

Kanadalı Eldoradogold - Tüprag tarafından işletilen Kışladağ altın madeninin ABD’li yöneticisi Crabtree siyanürün zararlı olmadığını, Türkiye’nin en büyük altın ve gümüş üreticisi olmaya aday olduğunu iddia etti.

resim

HABER MERKEZİ Uşak'ın Eşme ilçesinde altın üretimi yargı kararıyla durdurulan ve 200 ton altın rezerviyle Türkiye'nin en büyük altın madeni olan Kışladağ Altın Madeninin genel müdürü ABD'li William Ray Crabtree, Türkiye'nin dünyanın en büyük altın ve gümüş üreticisi olacağını iddia etti. Kanadalı Eldoradogold-Tüprag tarafından işletilen maden Urfa Valiliği tarafından geçtiğimiz Ağustos ayında mühürlenmişti. Madenin çıkardığı siyanür sonucunda çevrede yaşayan binlerce kişi hastanelik olurken, madenin çevreye verdiği zarar bununla sınırlı kalmıyor.

Türkiye ve ABD’nin dost ülkeler olduğunu da belirtme gereği duyan Crabtree, ''Ben iddia ediyorum ki Türkiye, dünyanın en büyük altın ve gümüş üreticisi olacaktır. Türkiye madenden korkmamalı. İnsan bilmediği her şeyden korkar. Benim altın ve madeni öğrettiğim hiç kimse artık korkmuyor. Uzman bir kullanımda siyanürün tehlikeli olmayacağını bu madende çalışan herkes biliyor. Bunu çevreciler de bilseler bize ön yargılı bakmazlar''dedi.

Crabtree, siyanürün zararlı olmadığını da iddia etti. Siyanürün içinde uzun yıllardır yaşadığını belirten Crabtree, ''Dünyanın her yerinde çevreci hareketler var. Ama Türkiye'de altın madenciliğine karşı bir korku görüyorum. Bunun nedeni bu işin çok yeni yapılıyor olması. Çevreciler bu korkuyu körüklüyor. Kapımız herkese açık, gelsinler görsünler. Zararlı olmadığını onlar da kabul edecekler'' dedi.

Şu anda madenin olduğu çevrede siyanürün yüzünden binlerce kişi çeşitli rahatsızlıklar yaşarken, Uşak Eşme'de 1000 metre çapında ve 400 metre derinliğinde içi su dolu çukur tehlike saçmaya devam ediyor. Çukurda, 110 milyon ton pasadan oluşan ve içinden Gümüşkol, İnayköy ve Ulubeyli'ye doğru asitli ve ağır metal yüklü sular sızan bir pasa yığını bulunuyor. Söğütlü ve öteki kuzey köylerine doğru 1800.000 metrekarelik bir alanda yayılan 60 metre yüksekliğinde siyanürlü, ağır metalli, içinde ne ve neler olduğu bilinmeyen bir öğütülmüş kaya yığını da kalanlar arasında. Bununla birlikte çıkarılıp yurtdışına götürülen her bir ton altın için, 1,75 milyon ton atık Uşak dağlarında kalacak.

yazici   mail