www.soL.org.tr
Şili'de darbeciler hâlâ iktidarda
5 Şubat 2008, Salı

Şili'de ordunun en üst kademesinde yer alan beş generalin diktatör Augusto Pinochet döneminde görev aldıkları suçlamasıyla başlayan dava, Michelle Bachelet hükümetini zora soktu. Basına göre, ordu ve İçişleri Bakanlığı'nın yüzde 30'u Pinochet döneminde rol alan isimlerden oluşuyor.

resim

Santiago, Şili, 5 Şubat (Prensa Latina) Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet hükümeti, üst düzey ordu komutanlarının 1973'deki askeri darbenin ardından gelen baskı döneminde aktif olarak rol aldıkları iddiaları nedeniyle zor günler yaşıyor.

Ordunun en üst kademesinde yer alan dokuz komutandan en az beşi diktatör Augusto Pinochet dönemindeki insan hakları ihlallerine katılmakla suçlanıyor.

Suçlanan komutanlar arasında yer alan Santiago Garnizonu Komutanı General

Gonzalo Santelices'in, Antofagasta kenti dışında 14 gencin öldürüldüğü "Ölüm Karavanı" operasyonuna katıldığı belirtiliyor.

Santelices, beş yıl önce siyasi mahkumları transfer eden komisyonda yer aldığını kabul etmişti. Avukat Hugo Gutierrez geçen hafta komutanım "görgü tanığı" değil "suçlu" olduğunu söylemişti.

Olayla ilgili dava, iktidarının ikinci döneminde gücünü arttırmak amacıyla geçen ay kabinesini yenileyen Bachelet'in konutu olan La Moneda Sarayı'nda da kısa sürede etkisini gösterdi.

Sorgusu süren generaller arasında Guillermo Castro Muñoz, Eduardo Aldunate Hermann, Julio Baeza von Bohlen ve Cristian Le Dantec Gallardo da yer alıyor.

Şili basını, Silahlı Kuvvetler ve İçişleri Bakanlığı'nın üst düzey mensuplarının yüzde 30'unun Augusto Pinochet dönemindeki baskı düzenini oluşturan isimler olduğunu ve muhtemelen aralarında sessizlik anlaşması imzaladıklarını belirtiyor.

yazici   mail