www.soL.org.tr
Filistin direnişinden İsrail'e misilleme
5 Şubat 2008, Salı

Aralarında FHKC'ye bağlı Ebu Ali Mustafa Tugayları militanlarının da bulunduğu Filistinli direnişçiler, İsrail'in Filistin halkına yönelik kanlı saldırılarına misilleme olarak Dimona kentinde bir intihar eylemi düzenledi. Saldırının İsrail nükleer programının merkezi olan yüksek güvenlikli Dimona'da gerçekleşmesi dikkat çekti.

resim

DIŞ HABERLER İsrail'in güneyindeki Dimona kentindeki bir ticaret merkezinde Filistin direnişi tarafından düzenlen intihar saldırısında bir İsrailli öldü, en az 10 İsrailli de yaralandı. Saldırıda ayrıca iki intihar eylemcisinin de yaşamını yitirdiği açıklandı.

İsrail ordu radyosu, intihar saldırganlarından birisinin, üzerindeki patlayıcıları infilak ettirmeden önce polis tarafından vurulduğunu bildirdi. Polisin verdiği bilgiye göre, birinci intihar saldırganının eylemini gerçekleştirdiği sırada, ikincisi de yaralandı. Yaralı olarak kendine gelmeye çalışan ve üzerindeki patlayıcı kuşağı çalıştırmaya uğraşan saldırgan, olay yerinde bulunan bir polis tarafından öldürüldü.

İsrail radyosu saldırıyı 3 gruptan oluşan "Birleşik Tugaylar" adlı bir oluşumun üstlendiğini duyurdu.

Direniş güçleri omuz omuza
El Fetih'e bağlı El Aksa Şehitleri Tugayları, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin (FHKC) askeri kanadı Ebu Ali Mustafa Tugayları ve Ulusal Direniş Tugayları Dimona'daki intihar eyleminin sorumluluğunu üstleniren, birinci intihar bombacısının El Aksa Şehitleri Tugayları üyesi, ikincisininse Ebu Ali Mustafa Tugayları'na mensup olduğu öğrenildi.

Gazze'deki Hamas sözcülerinden Ayman Taha da saldırının haklı gerekçeleri bulunduğunu söylemekle birlikte, kendi grubunun bir ilgisi olup olmadığını bilmediğini söyledi. Taha, intihar saldırısının, Mısır ile sınırın açılması çabalarını zorlaştıracağı iddialarını ise reddetti.

FHKC'ye bağlı Ebu Ali Mustafa Tugayları'ndan yapılan açıklamadaysa Dimona'daki eylemin kısa süre önce yaşamını yitiren "El Hakim" lakaplı Dr. Corc Habaş'a adandığı bildirildi.

Ebu Ali Mustafa Tugayları: İsrail'in suçlarına doğal yanıt
Açıklamada saldırının El Aksa Şehitleri Tugayları, Ebu Ali Mustafa Tugayları ve Ulusal Direniş Tugayları tarafından gerçekleştirildiği doğrulanırken, saldırının gerçekleştirildiği Dimona'nın İsrail nükleer programının merkezi olduğu vurgulandı.

Eylemcilerin İsrail'e Mısır üzerinden girdiğine dair İsrail basınında çıkan iddiaları yalanlayan Tugaylar, eylemcilerin doğrudan Filistin topraklarından girdiğini bildirdi.

Açıklamada operasyonun İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği suçlara doğal bir yanıt olduğu vurgulanırken, direnişin haklı taleplerinden vazgeçmeyeceği bildirildi.

yazici   mail