www.soL.org.tr
NATO Afganistan gündemiyle toplanıyor
5 Şubat 2008, Salı

ABD, Münih toplantısında NATO'yu Afganistan'a daha fazla asker göndermeye ikna etmeye çalışacak. Avrupa ülkelerinin kamuoyunda hiçbir meşruiyeti olmayan Afganistan işgaline destek çıkıp çıkmayacağı merak konusu.

resim

DIŞ HABERLER Almanya'nın Münih kentinde 8 Şubat tarihinde başlayacak olan NATO Güvenlik Konferansı'na Afganistan gündeminin damga vurması bekleniyor.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Afganistan'a daha fazla asker gönderilmesi talebi Avrupalı NATO üyelerini zora düşürmüş durumda.

ABD'den Gates'in yanı sıra cumhuritetçi başkan adayı John McCain'in de katılacağı ifade edilirken, NATO üyesi olmayan Rusya, Gürcistan, Makedonya ve Moldova'nın da toplantıda yer alacağı belirtiliyor.

Açılış konuşmasını bir numaralı işbirlikçi yapacak
Yaklaşık 350 üst düzey yöneticinin katılacağı toplantının açılış konuşmasını Başbakan Tayyip Erdoğan yapacak.

40'tan fazla dışişleri ve savunma bakanının geleceği zirvenin sloganı "düzensiz bir dünya- değişen güçler- strateji yokluğu" olacak.

Konferansın düzenleyicisi Horst Teltschik, Afganistan konusunun dışında NATO'nun geleceği, Çin ve Japonya'nın uluslararası istikrarın sağlanmasına katkıları, Kosova ve Rusya'nın batı ile ilişkilerinin de gündeme alınacağını ifade etti.

yazici   mail