www.soL.org.tr
Direniş günlüğü
5 Şubat 2008, Salı

Irak'taki yurtsever direnişçilerin işgalcilere ve işbirlikçilere yönelik saldırıları sürüyor.

resim

DIŞ HABERLER (Direniş Günlüğü, 3 Şubat) Bağdat'ın Mansur mahallesinde Emniyet Müdürü, aracına düzenlenen saldırıda öldürüldü. Bakuba'da işbirlikçi yerel "Uyanış Komiteleri"nin Katun'daki merkezine baskın yapan direniş güçleri, dört polisi vurarak öldürdükten sonra binayı havaya uçurdu. Diyala'daki Maden kasabasında ise ABD'nin düzenlediği hava saldırısında 20 sivil hayatını kaybetti.  

El Anbar Direniş güçlerinin Felluce'de yol kenarına yerleştirdiği bombanın infilak etmesi sonucu işbirlikçi Irak polisine ait bir askeri araç zarar görürken çok sayıda polis yaralandı.

Habbaniye'de ABD'nin üssüne yakıt sağlayan iki tankeri hedef alan bombalı saldırıda tankerlerin havaya uçurulduğu ve askerlerin yangını söndüremediği belirtildi.

Bağdat ABD ordusu, Nineva'da bir askerinin Cumartesi günü "çatışma dışı nedenlerden" öldüğünü açıkladı. Askeri kayıplarla ilgili bilgileri gizlemeyi tercih eden ABD ordusu, olayla ilgili ayrıntı vermekten kaçındı.

Başkentin çeşitli bölgelerinde mezhep çatışmaları sonucu hayatını kaybettiği sanılan üç kişinin daha cesedi bulundu.

İşgalci ABD güçleri için çalışan yabancı paralı askerler, Bağdat Uluslararası Sergi Salonu yakınında Iraklı bir sivili vurarak yaraladı. Vurulan sivilin Yarmuk Hastanesi'ne kaldırıldığı belirtildi. Amerikan Washington Times gazetesi, geçen Perşembe günü ABD Başkanı George Bush'un paralı askerlerin Irak'taki „değerli hizmetlerini" övdüğü açıklamalarına yer vermişti.

Direniş güçleri, Bağdat'ın güneybatısında ABD devriye birliklerine bombalı saldırı düzenledi. Olayın ardından ABD askerleri bölgeyi kordon altına alırken, ölü ya da yaralı sayısı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Direnişçilerin Mansur kentinde Federal Emniyet İşleri Müdürü Albay Ahmet İbrahim'in aracına düzenledikleri saldırıda, İbrahim'in öldüğü, yanındaki iki kişinin de yaralandığı bildirildi.

Selahaddin Dur bölgesinde ABD devriye güçlerini hedef alan bombalı saldırıda ABD Ordusu'na ait Humvee tipi bir askeri araç büyük zarar gördü. Görgü tanıkları, saldırıda bir ABD askerinin öldüğünü, olayın ardından ABD askerlerinin bölgeyi kuşatarak kayıplarla ilgili bilgi alınmasını engellemeye çalıştığını bildirdi.

Süleyman Bak'ta işbirlikçi Irak polisi üniforması giyen silahlı kişiler, Kerkük'e giden üç Iraklı sivili kaçırdı. Kaçırılan kişilerin bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtildi.

Diyala Maden kasabasında ABD'nin düzenlediği hava saldırısında 17'si aynı aileden olmak üzere 20 sivil hayatını kaybetti.  Saldırının ardından ABD askerleri kasabadaki evlere düzenledikleri baskınlarda 50 kişiyi tutukladı.

Bakuba'da işbirlikçi yerel "Uyanış Komiteleri"nin Katun'daki merkezine baskın yapan direnişçiler, dört işbirlikçi polisi vurarak öldürdü. Saldırının ardından direnişçilerin yerleştirdikleri bombaların patlaması sonucu binanın yerle bir olduğu bildirildi.

ABD askerleri El Azim'de düzenledikleri ev baskınlarında aralarında kukla hükümete bağlı bir yetkilinin de bulunduğu 20 kişiyi tutukladı.

Nineva Direnişçilerin Musul'da Nineva Tarım Müdürlüğü ve hükümet binalarının bulunduğu bölgede bombalı araçla saldırı düzenlediği bildirildi. İşbirlikçi polis kaynakları, olayda ölü ya da yaralı olup olmadığının bilinmediğini kaydetti. 

yazici   mail