www.soL.org.tr
Dünyadan kısa kısa
5 Şubat 2008, Salı

Macaristan'da demiryollarında grev
Macaristan'da demiryollarında dün sabah başlatılan grev ülkede büyük etki yarattı. Macaristan Devlet Demir Yolları çalışanları, bazı sosyal haklar ile maaşlarına yüzde 10 zam yapılmasını ve geçen yıl sonu demiryollarının kargo bölümünün satışından gelen paradan kişi başına bin avro istiyor. Grevdeki işçilerin sendikası ile demiryolları yönetiminin aylardır süren ve sonuncusu dün yapılan görüşmelerinden de sonuç çıkmayınca demiryolları işçileri grev kararı aldı. Macaristan Demiryolları Sendikası yetkilileri, grevin ne kadar süreceğinin henüz belli olmadığını ifade ettiler.

AB'nin Kosova işgal gücü hazır
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Kosova'ya 1.800 kişilik polis ve sivil idare misyonu göndermek konusunda dün resmen anlaşmaya vardı. Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, Kosova'nın bağımsızlığına karşı çıkan Güney Kıbrıs misyonu engelleme tehditlerini bir yana bırakarak oylamaya katılmadı. Misyonun gönderilmesi kararını almak için toplantıya katılan tüm AB ülkelerinin oy birliği gerekiyor. Diplomatik kaynaklar, misyonun ne zaman sevk edileceği konusunda ise kararın henüz alınmadığını belirttiler. AB'nin misyonu, 1999'da NATO barış gücü askerlerinin konuşlanmasıyla birlikte bölgedeki kontrolü ele alan Birleşmiş Milletler misyonunun yerine görevlendirilecek.

Fransa yönetimi Lizbon Anlaşmasını halktan kaçırıyor
Fransa'da meclis ve senato üyelerini bir araya getiren parlamento, Avrupa Birliği (AB) Lizbon sözleşmesinin onaylanması için gerekli anayasa değişikliğini dün kabul etti. Fransa'da söz konusu anayasa değişikliği daha önce meclis ve senatoda yapılan ayrı ayrı oylamalarda kabul edilmişti. Söz konusu Anayasa değişikliği için parlamento üyelerinin beşte üçünün oyu gerekiyor. Oylamada 560 evet 181 hayır oyu çıktı. Anayasada yapılan bu değişikliğin ardından meclis ve senato önümüzdeki günlerde AB anayasası yerine geçecek Lizbon sözleşmesini oylayacak. Hollanda ve Fransa'da seçmenlerin 2005 yılında düzenlenen referandumlarda, AB anayasası için "hayır" oyu vermelerinin ardından, birlik kurumsal açıdan ciddi bir krize girmişti. Portekiz'in dönem başkanlığı sırasında üye ülkeler arasında yapılan uzlaşma sonucu, daha önce hazırlanan AB Anayasasının yerine Lizbon sözleşmesi üye ülke liderleri tarafından kabul edilmişti.

Lizbon sözleşmesi Romanya'da da onayladı. Dün akşam mecliste yapılan oylamada 463 milletvekilinden 387'si sözleşmeye "evet" dedi. Romanya, böylece Macaristan, Slovenya ve Malta'dan sonra Lizbon sözleşmesini onaylayan dördüncü AB üyesi oldu.

yazici   mail