www.soL.org.tr
İzmir 31 Mart'ta satışa çıkarılıyor
9 Şubat 2008, Cumartesi

2015 yılında İzmir’de yapılması planlanan EXPO fuarının son hazırlıkları yapılıyor. Aday iki kentten birinin seçileceği 31 Mart’tan önce projelere boğulan İzmir, başta ticaret ve sanayi odaları olmak üzere rant peşinde koşanların dikkatini çekiyor. Emekçi mahallelerine yönelen talan da sürüyor.

resimsoL (İzmir) 2006 yılının Kasım ayında İzmir ve Milano aday olmak üzere iki kentin, Expo 2015 fuarının yapılacağı yer olarak seçilmesiyle başlayan süreç, 31 Mart’ta sona eriyor.

Kenti pazarlamak için her yolu deneyen, afişler asan, kokteyller, kulisler düzenleyen belediye yanına bu ranttan pay almak isteyenleri de katarak son toplantılarını gerçekleştiriyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında, Yerel Gündem 21 İzmir Çalışma Grubu'nun yürüttüğü “EXPO 2015 sürecinde İzmir'de halk odaklı tanıtım çalışmaları” anlatıldı.

31 Mart'ta Milano ile İzmir arasında yapılacak Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) oylaması sonucunda İzmir'in açık ara ipi göğüsleyeceğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yerel Gündem 21'in İzmir'in sivil inisiyatifini oluşturduğunu ve kenti ileriye taşıyacak projelere destek verdiğini belirtti.

EXPO 2015'in dünyanın en büyük sergisi olduğunu kaydeden Kocaoğlu, ''Organizasyonun İzmir'de gerçekleşmesi için ülke, hükümet, yerel yönetim ve halk olarak birlik beraberlik içinde çalışıyoruz. Herkes kendi gücünü kullanıyor. Bu büyük beraberlik olduğu sürece bunu başaracağız'' dedi.

BIE delegelerinin 13 Şubat'ta İzmir'de başlayacak sempozyuma geleceğini ve kentin yeniden görücüye çıkacağını ifade eden Kocaoğlu, tanıtım açısından herkese görev düştüğünü söyledi.

Tüm delegelere, İzmir'in coğrafi konumunun önemini, kentin ve kentlilerin güzelliğini anlatmanın gerekli olduğunu belirten Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti:

''EXPO'nun felsefesi açısından güçlüyüz. Hem de çok güçlüyüz. Subjektif karar verecek ülkelerin sayısı sınırlı. Ben şuna inanıyorum, 31 Mart'ta İzmir açık ara ipi göğüsler. Bu organizasyonu en iyi şekilde yapmak için adayız. Biz Türkiye'nin en eğitimli, en aydınlık kentinde yaşıyoruz. Bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Sekiz bin yıllık tarihimizi EXPO 2015 ile taçlandırmak istiyoruz. Tüm İzmirlilerden destek istiyoruz.''

Yerel Gündem 21 zengin İzmirliler için çalışıyor
İzmir’de yapılacak Expo 2015 fuarı nedeniyle ağırlıklı olarak Kürtlerin ve Romenlerin yaşadığı mahalleler “kentsel dönüşüm” adı altında boşaltılmaya başlandığı, bilim ve hukuk dışı planlamalar ile kent, yağma ve talana açık hale getirildiği belirtiliyor.

''EXPO 2015'i İzmir'de istiyoruz'' sloganıyla Bozdağ ve Ağrı Dağı'na tırmanışı organize eden Yerel Gündem 21 ise bu sürece katkısını Türkiye’nin en yüksek noktasına çıkıp İzmiri pazarlayarak yapacak.

''Yaşanabilir bir dünya için EXPO 2015'' konulu resim sergisi ve liselerarası EXPO 2015 kompozisyon yarışması da düzenleneyecak olan Yerel Gündem 21, İzmir’i zenginlerin yaşayabileceği bir kent haline getirmek için kolları sıvamış durumda.
yazici   mail