www.soL.org.tr
Meksika'da NAFTA'ya karşı yürüyüş
9 Şubat 2008, Cumartesi

Meksika'da Ocak ayında ABD ile imzalanan serbest ticaret anlaşmasının yankıları çiftçiler ve diğer sektörler arasında yankı bulmaya devam ediyor. Daha imzalanmadan önce tarım sektöründe neden olduğu iflaslar ve göçler nedeniyle çiftçilerin öfkesine neden olan NAFTA sektörde kesin olarak istenmiyor.

resim

Mexico, 9 Şubat (Prensa Latina) Meksika'da 1.500'ü aşkın işçi ve çiftçi meclis önünde bir araya gelerek Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı (NAFTA) ve petrol ve elektriğin özelleştirmesini protesto etti.

Sendika ve tarım örgütleri tarafından organize edilen gösteride protestocular Kongre'nin ana girişinde ellerinde taleplerinin yazılı olduğu pankartlarla slogan attı.

Elektrik, telefon, petrol, tramvay, nükleer enerji, üniversite öğretim üyeleri ve gaz sektörlerinin sendikalarından temsilciler NAFTA'nın yeniden görüşülmesi ve enerji, hukuk ve çalışma kanunlarının yabancı şirketlere açık hale gelmemesi için yeniden düzenlenmesini istedi.

Sendika temsilcileri bu sürecin egemenlik kaybı ve neoliberal siyasetin hayata geçirilmesi anlamına geldiğini vurguladı.

Hukuk alanında ön görülen reformlara karşı gösterilerin ise 19 Şubat'ta yapılması planlandı. Ayrıca Mart, Nisan ve Mayıs ayında da tarım sektöründen destekleyenlerle birlikte özelleştirmeye karşı eylemler yapılması planlanıyor.

yazici   mail