www.soL.org.tr
Mersin'de kentsel dönüşüme halk tepkisi
6 Mayıs 2008, Salı

TOKİ, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Belediyesi arasında imzalanan protokol ile evlerinden edilmeye hazırlanan Çay, Çilek ve Özgürlük mahalleleri sakinleri Akdeniz Belediyesi önünde bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

resimsoL (Mersin) Mersin’in Akdeniz Beldesi’ne bağlı Çay, Çilek ve Özgürlük mahalleleri, TOKİ, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Belediyesi arasında imzalanan protokol ile kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Proje çerçevesinde evlerinden olacak olan mahalle sakinleri ise dün Akdeniz Belediyesi önünde düzenledikleri bir eylemle bu dayatmayı protesto ettiler.

Bilhassa Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan göçen Kürt vatandaşların yoğunlukta olduğu mahallelerin 50 bin metrekarelik kısmına TOKİ tarafından toplu konut yapılacak. Geriye kalan 6 milyon 680 bin metrekarelik alana ne yapılacağı ise henüz açıklanmadı.

DTP’li belediye meclisi üyelerinin bazı maddelerine şerh koyduğu protokol oylandığı sırada Akdeniz Blediye Başkanlığı binası önünde bir eylem düzenleyen mahalle sakinleri, “İkinci bir göç yaşamak istemiyoruz” ve “Mezarlık evler istemiyoruz” yazılı dövizler taşıdılar.

DTP’den kısmi itiraz
DTP’li belediye meclisi üyelerinin ise projeye mahalle sakinlerinin haklarının korunup korunmayacağı konusunun muğlak olmasından dolayı şerh koydukları belirtiliyor. Projeyle birlikte yeni bir göç dalgası yaratılmak istendiğini ifade eden DTP’li üyeler, on binlerce insanın stok konutlara yerleştirilerek evlerinden, işyerlerinden, okullarından edileceğini belirttiler.

Üyeler ayrıca, “Özelleştirmeyle birlikte liman çalışamayacak duruma geldi. Firmalar arsa bulamıyor, konteynırları boşaltacak alan bulamıyorlar. Bu mahalleleri ortadan kaldırarak birilerine yer açmaya çalıştıklarını düşünüyoruz” şeklinde konuştular.

Bilindiği gibi iki yıl önce özelleştirilen Mersin Limanı Singapurlur PSA ile Akfen ortaklığına devredilmişti. Devir sonrasında limanın iş hacminin düşmüş ve pek çok şaibeli durum gündeme gelmişti.

yazici   mail