www.soL.org.tr
Lagendijk küstahlaştıkça CHP AB'ye sarıldı
6 Mayıs 2008, Salı

Lagendijk AKP partizanlığını açıkça ortaya koyarken CHP'ye yönelttiği eleştiriler karşısında CHP, AB projesine sahip çıkarak yediği azardan ders çıkarmaya çalıştı. AB'ye verdikleri desteği övünerek anlatan CHP yönetimi uyum yasalarındaki performansının karşılığını istedi.

resim

HABER MERKEZİ TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, “Artık AKP'nin yabancı oyuncusunun sahaya indiğini” belirterek, “Bu tür yabancı oyuncular hadlerini bilmelidir. CHP, AKP değildir. Biz, Lagendijk'i bu şekilde konuşturan Türkiye'deki iktidardan utanç duyuyoruz. Lagendijk gibi kendini beğenmiş, kendisini müstemleke valisi zanneden bu yabancı oyunculardan utanç duyuyoruz” dedi.

 

Anadol, “AKP takımının yabancı oyuncusu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni müttefiki” diye nitelediği Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk'in, siyasal düşüncelerini Türkiye'deki güncel politik tartışmalara kadar uzattığını, CHP'ye saldırıya geçtiğini ifade etti. Lagendijk'in CHP için “tam bir felaket” tanımlaması yaptığını, Türkiye'de AB'ye girmek için çalışan tek partinin AKP olduğunu ve CHP'den utanç duyduğunu söylediğini anlatan Anadol, “Bu saldırılar niye?” diye sordu.

 

Türban, Türkiye AB’ye girmesin diyeymiş! 
CHP'nin, Türkiye'nin AB'ye girme projesinin mimarı olduğunu belirten Anadol, 22. Dönem'de AB'ye uyum yasalarının tümünün CHP'nin olumlu oyuyla çıktığını söyledi. Anadol, CHP'nin antiemperyalist özelliği ile laikliği, demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olarak görmesinin, “Yabancı oyuncuların tepkisine yol açtığını” savundu. Anadol, CHP'nin, Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasını istediğini bildirdi. Böylelikle öze değil biçime ilişkin problemlerini ortaya koyan Anadol, CHP’nin AB sevdasını tekrar etmiş oldu.

 

Lagendijk'in, türbanın üniversitelerde serbest bırakılması için yapılan anayasa değişikliğine ilişkin sözlerini de değerlendiren Anadol, değişiklikten sonra türbanın, ilköğretim ve ortaöğretime sirayet edeceğini söylediklerini anımsattı. Anadol, şöyle konuştu:

 

“Etti. Devlet dairelerine sirayet eder. Sağlık Bakanlığına gidiniz. TBMM'nin halkla ilişkiler bölümüne gidiniz. Sekreterlere, danışmanlara bakınız. Başörtüsü her yerde legal hale geldi. Bunu da biliyor Lagendijk gibiler. Olay şu: Ilımlı İslam modeliyle AKP'ye yol vermek, sırtını sıvazlamak, Türkiye'de herkes türbanlı hale gelince de 'Siz, AB standartlarına uymuyorsunuz, yaşam biçiminiz, felsefeniz buna aykırı' diyerek, Türkiye'nin AB talebini ellerinin tersiyle reddetmektir. O güne gelinmesini istiyorlar. AKP ise kapatılma davasına karşı, bir süredir unuttuğu AB can simidine sarılıyor. Olumsuzda anlaşıyorlar. Bu süreç içinde beraberler.”

 

Lagendijk'in, 1 Mayıs’ta yaşanan olaylara sessiz kaldığını söyleyen Anadol, şöyle devam etti:

 

“Madem AKP bu kadar demokrat parti onlara göre, 1 Mayıs’ın üzerinden 3 gün geçti. Niye Lagendijk, 1 Mayıs’taki insanlık dışı vandalizm uygulamalarına karşı eleştiri sesini yükseltmiyor? Bu tür yabancı oyuncular hadlerini bilmelidir. CHP, AKP değildir. CHP, onların talimat vermeye alıştığı politikacılar tarafından yönetilmiyor. Eğer Türkiye'de il il dolaşıp, siyasal polemik yapıp CHP'ye bu şekilde saldırmaya kalkarlarsa, alacakları cevap kötü olur. Onlara hadlerini bildirmesini biliriz. Bu şekilde polemiğin de ötesinde, 'CHP'den utanç duyuyoruz' sözlerini reddediyorum. Ve biz Lagendijk'i bu şekilde konuşturan Türkiye'deki iktidardan utanç duyuyoruz. Lagendijk gibi kendini beğenmiş, kendisini müstemleke valisi zanneden bu yabancı oyunculardan utanç duyuyoruz.”

 

yazici   mail